HERO_SOCIAL_linkedin HERO_SOCIAL_facebook HERO_SOCIAL_twitter
B2B Marketing

8 zadań, do których zespół Grow używa HubSpot Marketing+

8 zadań, do których zespół Grow używa HubSpot Marketing+
15:05

 

HubSpot to CRM, który kochają marketerzy. Być może słyszałeś taką opinię i zastanawiasz się, czy jest uzasadniona. Czy Twoi marketerzy pokochają HubSpot? A co najważniejsze, czy odniosą z jego wdrożenia korzyści, które usprawnią codzienną pracę i przełożą się na zysk Twojej firmy?

W tym artykule przedstawię 9 zadań, do których Twoi marketerzy będą mogli wykorzystywać HubSpot, na relanym przykładzie: tego, do czego HubSpot używa na co dzień nasz zespół marketigowy.

1. Zarządzanie mediami społecznościowymi

Zakładka „Social” w Marketing Hub to z pewnością jedno z częstszych miejsc, w którym będą pracować Twoi marketerzy. My korzystamy z niej na co dzień, żeby zarządzać mediami społecznościowymi Grow. Jej najpraktyczniejszą zaletą jest to, że umożliwia planowanie, publikowanie i monitorowanie publikacji w mediach społecznościowych w jednym miejscu dla wszystkich kanałów.

Po podpięciu kont do HubSpot możesz po prostu wybrać „Utwórz wpis” i na jednym ekranie pracujesz nad komunikatem dla różnych platform. Dodatkowo od razu widzisz podgląd wszystkich wpisów, tak jak będą wyglądały na konkretnym portalu. Edytor jest bardzo intuicyjny, więc koniec z szukaniem miejsca, gdzie w jakim serwisie można na przykład dodać tekst alternatywny do multimediów – wszystko to zrobisz w HubSpocie.

Tworzenie wpisów social w HubSpot | Grow Poland

Wpisy możesz zaplanować, aby zostały automatycznie opublikowane o określonej godzinie. Wszystkie zaplanowane wpisy są widoczne w kalendarzu i można nimi zarządzać metodą drag-and-drop.

Cały proces przygotowania publikacji i publikowania dzieje się w głównym CRM, do którego mają dostęp pracownicy, nie potrzeba dodatkowego programu do zarządzania social mediami i dodatkowych dostępów (oczywiście dostęp w HubSpot możesz ograniczać tak, by np. pracownicy pracujący nad treściami mieli dostęp do kanałów social, ale nie do danych klientów itd.).

Co osiągnęliśmy dzięki temu w zespole Grow? To znaczne ułatwienie współpracy nad publikacją. W zespołach marketingowych pracuje nad nią zwykle kilka osób, co wymaga przekazywania treści i informacji. Teraz marketer może dodać do systemu tekst, grafik multimedia, a główny zarządzający zaakceptować lub skorygować całość i ustawić ją do publikacji – wystarczy wspólna praca na szkicu.

W tej samej zakładce dostępne są nie tylko szkice i kalendarz zaplanowanych treści, lecz także monitorowanie i analiza skuteczności treści. Znajdziesz tu informacje o tym, kto oznaczył Twoją markę czy ilu nowych obserwujących przybyło profilowi. Dzięki opcjom analizy bez trudu porównujemy, która publikacja w ostatnim miesiącu miała najlepszy zasięg albo na którym kanale użytkownicy klikali najczęściej w załączony link (HubSpot sam skraca linki i zmienia je na śledzone). Każdy wpis możesz połączyć z wybraną kampanią marketingową.

To razem bardzo solidny, a jednocześnie prosty w użyciu zestaw narzędzi do zarządzania mediami społecznościowymi. Więcej o jego szczegółowych możliwościach pisaliśmy w artykule o tym, jak opublikować post na LinkedIn z HubSpot.

2. Prowadzenie bloga

Blog Grow Poland został zbudowany na HubSpocie, więc oczywiście jego prowadzenie to drugie ważne zadanie, które realizujemy w systemie praktycznie codziennie. Narzędzia blogowania są teraz częścią Content Hub. Co mogą zyskać Twoi marketerzy dzięki prowadzeniu bloga w HubSpot?

Zakładka „Blog” to przede wszystkim prosty edytor, w którym nie tylko wprowadzisz tekst, lecz także wszystkie techniczne parametry, takie jak metaopis, tagi czy URL. Narzędzia blogowania pozwalają także dodać autorów tekstów, czas lektury czy wersję audio.

Edytor bloga w HubSpot | Grow Poland

Odkąd pracuję bezpośrednio na HubSpot jestem w stanie całkowicie samodzielnie przygotować szkic wpisu na blogu i to w dwóch wersjach językowych. W edytorze wprowadzam tekst, ilustracje, formatowanie nagłówków, dodaję linki, a także tytuł i metaopis. Mogę wygenerować wersję audio, a tłumaczenia AI zredukowały do minut czas tworzenia wersji językowych.

Jaki jest moim zdaniem główny zysk z pracy nad blogiem bezpośrednio w HubSpot? To wyeliminowanie z całego „łańcuszka” procesu publikacji tego kogoś, kto potrafi „wrzucić” tekst na bloga. Jeśli to zadanie pełni w firmie specjalista IT, to bądźmy szczerzy, jest to bardzo mało ekonomiczne rozwiązanie. W HubSpot marketerzy mogą blogować całkowicie samodzielnie i tworzyć wpisy zgodne z SEO oraz o doskonałym UX.

Blogowałam w swojej karierze na HubSpocie i Wordpresie i chociaż oba dają tę możliwość marketerom, to HubSot jest moim zdaniem zdecydowanie przyjaźniejszy. No i jest to ten sam HubSpot, w którym Twoi makretrzy i inny pracownicy i tak już są, jeśli więc firmowi eksperci albo przełożeni będą potrzebowali zatwierdzić teksty, to zrobią to bez problemu, po prostu przeglądając szkic w HubSpocie.

3. Aktualizowanie witryny internetowej i tworzenie stron docelowych

Skoro o specjalistach IT już była mowa – strona internetowa firmy i landing pages to kolejny obszar, który obsługujemy w Grow za pomocą HubSpot. Tutaj dzięki systemowi nasz zespół marketingu może bezproblemowo współpracować z IT.

W HubSpot marketerzy mogą tworzyć strony witryny internetowej i landing pages samodzielnie za pomocą gotowych szablonów i generatora AI. Natomiast jeśli stawiasz na niestandardowy własny design, nie oznacza to, że codzienna praca ulegnie skomplikowaniu. Wystarczy, że developer zbuduje szablony i moduły, a wypełnienie ich treścią, a nawet tworzenie nowych podstron i modłów na bazie istniejących, można już w całości zostawić marketerom.

U nas tak to właśnie wygląda, co jest szczególnie istotne w przypadku stron wymagających regularnych aktualizacji. Przekazywanie zmian i poprawek developerom nie jest już konieczne. Nowe produkty albo funkcje, aktualizacje cenników czy korekty językowe – to wszystko po raz kolejny może odbywać się w zespole marketingowym, w tym samym systemie, umożliwiającym wygodne śledzenie i akceptowanie zmian.

4. E-mail marketing

HubSpot wyposażony jest w narzędzia e-mail. Skorzystają z nich z pewnością handlowcy, ale także dla marketerów są niezbędne.

We wspólnym edytorze można stworzyć szablony mniej i bardziej rozbudowanych wiadomości, z których następnie będzie korzystał cały zespół. Oczywiście nie tylko do wysyłki ręcznej – HubSpot pozwala budować automatyczne sekwencje e-mail, które są uruchamiane przez działania użytkowników lub w określonym czasie. Sekwencje te można powiązać z kampaniami marketingowymi. Narzędzia automatyzacji pozwalają na proste przygotowywanie i wysyłanie e-maili z podziękowaniem czy follow-up. Więcej możesz przeczytać w artykule, w którym Jarosław Czyżewski wyjaśnia, czy HubSpot może zastąpić narzędzia do e-mail marketingu.

Dzięki narzędziom e-mailowym w HubSpot stworzyliśmy na przykład newelettera Grow. Tutaj przydaje się szablon wiadomości oraz integracja z formularzami, która pozwala na wysyłkę użytkownikom zapisanym na listy subskrypcyjne.

Narzędzia e-mail w HubSpot | Grow Poland

Z wielu narzędzi szczególnie cenię możliwość testowej wysyłki. Dzięki niej można otrzymać e-mail na swoją skrzynkę tak, jak zobaczy go wybrany kontakt (można w ten sposób przetestować także elementy personalizacji, które są oczywiście możliwe do ustawienia w HubSpot). Dzięki temu można przed wysyłką dokładnie sprawdzić, czy efekt jest taki, jakiego oczekiwaliśmy.

Co więcej, HubSpot zbiera wszystkie informacje potrzebne do analizy skuteczności e-mail marketingu. Dzięki temu możemy sprawdzić, ile osób otrzymało nasze wiadomości, ile je odczytało i kliknęło w umieszczone w nich linki.

5. Tworzenie formularzy i CTA

Formularze oraz przyciski CTA, które znajdziecie na naszej stronie i blogu są także postawione w HubSpot. W HubSpot można nie tylko z łatwością dopasować pola formularza czy treść CTA, lecz także ustawić treść podziękowania za przesłanie formularza lub pobranie materiału. Informacja o wypełnieniu formularza przez klienta może trafiać od razu do właściwego pracownika, co pozwala na błyskawiczne podjęcie kontaktu. Dane o skuteczności formularzy i CTA zapisują się w systemie, dzięki czemu można łatwo mierzyć skuteczność działań.

6. Zarządzanie reklamami

HubSpot umożliwia także zarządzanie płatnymi kampaniami reklamowymi. Konto można połączyć na przykład z Google Ads i reklamami LinkedIn i za pośrednictwem HubSpot zarządzać chociażby grupami docelowymi reklam.

Dzięki analityce możemy śledzić nie tylko odsłony i kliknięcia w reklamy, ale też informacje o tym, na ile pozyskanych kontaktów i zamkniętych transakcji przełożyły się wydane kwoty, dzięki czemu z łatwością wskażesz ROI działań reklamowych. To przykład tego, jak połączenie narzędzi marketingowych z CRM pozwala precyzyjnie śledzić efekty działań.

7. Planowanie i prowadzenie kampanii

Wpisy w mediach społecznościowych, blog, strony docelowe, e-maile, formularze, CTA i reklamy – to elementy, które mogą złożyć się na wielokanałową kampanię marketingową.

Do lepszego zarządzania takimi działaniami także wykorzystujemy HubSpot. Publikując np. wpis na blogu czy post w social mediach za pośrednictwem HubSpot możesz łatwo zaznaczyć, do jakiej kampanii ma należeć. Następnie w zakładce „Kampanie” możesz śledzić wyniki swoich działań, np. zobaczyć, jaki ruch na stronie wygenerowała cała kampania, ile leadów udało się pozyskać i jakie były ich źródła (tu przydaje się zakładka „Artybucja”).

Narzędzia kampanii pomagają także w zarządzaniu zespołem. Można dzięki nim śledzić wszystkie powiązane z kampanią działania użytkowników w systemie oraz tworzyć dla nich zadania do wykonania.

Kampanie marketingowe w HubSpot. Zadania | Grow Poland

8. Optymalizacja SEO

Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek internetowych to kolejne zdanie, w którym mogą pomóc narzędzia wbudowane w HubSpot. HubSpot przedstawia rekomendacje dotyczące strony internetowej, które pomagają poprawić jej pozycjonowanie. Niektóre z nich wymagają umiejętności technicznych, natomiast wiele niedoskonałości, takich jak wykrywanie nieaktywnych linków czy brakujących metaopisów może zostać naprawionych przez marketerów.

Przydatne jest także narzędzie służące tworzeniu „topic clusters” czyli bloków powiązanych ze sobą treści. Dzięki niemu można zaplanować, ile tematów szczegółowych powinno być powiązanych główną treścią („pillar page”) i sprawdzić, czy są z nią połączone przez odpowiednie linki. Wskazuje też, jak wysoka jest konkurencja dotycząca słów kluczowych, na które pozycjonowane są poszczególne treści.

Co jeszcze?

W tym artykule skupiłam się na podstawowych narzędziach marketingowych, pozwalających prowadzić inbound i content marketing dla Twojej firmy. Warto jednak wspomnieć, że HubSpot cały czas rozwija się, dzięki czemu obsługuje coraz więcej kanałów (np. SMS) i formatów (np. podcasty).

Ma też wiele narzędzi AI, które dodatkowo przyśpieszają tworzenie treści, takich jak wspomniane tłumaczenia, ale też Remix treści czy asystent pomagający generować teksty. Więcej o nich pisałam w artykule o +10 zadaniach marketera, w których pomaga HubSpot AI. Jeśli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej o tym, jak HubSpot może ułatwiać codzienną pracę, koniecznie tam zajrzyj.

Do czego używamy w Grow narzędzi marketingowych HubSpot?

W podsumowaniu warto podkreślić kilka funkcji i zalet HubSpot, które pojawiły się we wszystkich wymienionych zdaniach. Chodzi nie bowiem nie tylko o to, że HubSpot ma zaawansowane i przyjazne dla użytkownika narzędzia do zarządzania mediami społecznościowymi, e-mail marketingu czy blogowania, lecz także, a nawet przede wszystkim o to, że wszystkie one znajdują się w jedynym systemie, połączonym także z danymi zawartymi w CRM. Co to daje? Najważniejsze korzyści to:

  • Łatwiejsze zarządzanie dostępami – nie potrzeba już udzielać pracownikom dostępów do wielu poszczególnych systemów, nie ma obawy, że niektóre z nich zaginą wraz z odejściem pracownika. Twój social media manager wyjeżdża na urlop? Żaden problem, inny członek zespołu może z łatwością prowadzić publikacje z HubSpot, bez przekazywania całego szeregu dostępów. Wszystko znajduje się w systemie CRM, a administrator może udzielać uprawnień. Aktywność w systemie jest rejestrowana

  • Łatwiejsza współpraca w zespole – praca nad treściami jest dużo łatwiejsza, ponieważ wszystkie zaangażowane w nią osoby mają dostęp do szkiców i wersji roboczych. Wprowadzanie poprawek czy akceptacja treści odbywają się bezproblemowo. To kluczowe w większych zespołach, gdzie nad przygotowaniem i publikacją treści pracuje więcej osób, nie mówiąc już o wielokanałowych kampaniach.

  • Więcej zadań dostępnych dla marketerów – dzięki prostym edytorom drag-and-drop marketerzy mogą samodzielnie wykonywać wiele zadań, bez angażowania developerów. Dotyczy to edycji witryny, stron docelowych czy bloga, tworzenia formularzy i CTA czy optymalizacji SEO.

  • Monitorowanie i analiza – to funkcja, która przyda się szczególnie managerom czy zarządowi. Wszystkie wymienione narzędzia marketingowe pozwalają na śledzenie skuteczności działań. Dodatkowo można łączyć je w kampanie, a powiązanie z CRM pozwala bezpośrednio określić wpływ, który podjęte działania marketingowe wywarły na leady. Obecność wszystkich danych w jednym systemie jest w tym przypadku absolutnie bezcenna.

Z własnego doświadczenia potwierdzam więc: HubSpot to CRM, który pokochają Twoi marketerzy i które poprawią efektywność ich pracy. Narzędzia z Marketing Hub i Content Hub (czyli razem Marketing+) dają zestaw pozwalający prowadzi naprawdę rozbudowane działania marketingowe możliwie wygodnie.

W Grow w praktyce testujemy narzędzia HubSpot i wiemy, do czego mogą się przydać marketerom. Naszą wiedzą chętnie dzielimy się podczas wdrożeń narzędzi HubSpot u Klientów. Chcesz dowiedzieć się, jakie możliwości oferuje HubSpot Twojemu zespołowi marketingowemu? Skontaktuj się z nami już dziś!