HERO_SOCIAL_linkedin HERO_SOCIAL_facebook HERO_SOCIAL_twitter
HubSpot

Czy jQuery naprawdę umrze w 2024 roku?

Czy jQuery naprawdę umrze w 2024 roku?
7:50

 

Byłem zaskoczony, gdy dowiedziałem się, że HubSpot ma na pokładzie bibliotekę jQuery, ponieważ odkąd zacząłem swoją karierę w tworzeniu stron internetowych, 14 lat temu, przynajmniej raz w roku słyszałem zdanie "to koniec jQuery". I na pewno inna biblioteka/framework/whatever jest "zabójcą jQuery". Dowiedzmy się więc, dlaczego HubSpot nadal go używa i czy jQuery naprawdę umrze w 2024 roku?

Co to jest jQuery?

Zacznijmy od pytania - czym jest jQuery? W rzeczywistości jQuery jest po prostu biblioteką JavaScript. Jest używana przez programistów od ponad dekady. jQuery jest jedną z najpopularniejszych bibliotek JavaScript od czasu jej wydania w 2006 roku. jQuery to szybka i zwięzła biblioteka JavaScript, która upraszcza przeglądanie dokumentów HTML, obsługę zdarzeń i animację. Jest to rozwiązanie dla programistów, którzy chcą uprościć proces manipulacji DOM i obsługi zdarzeń. Została opracowana, aby ułatwić i przyspieszyć tworzenie stron internetowych, zapewniając proste i zwięzłe API do manipulowania dokumentami HTML. jQuery stała się popularna we wczesnych dniach tworzenia stron internetowych ze względu na łatwość użycia i kompatybilność z różnymi przeglądarkami. Pozwoliło to programistom napisać mniej kodu i osiągnąć więcej, dzięki czemu stała się biblioteką dla wielu twórców stron internetowych.

Jednak wraz z ewolucją tworzenia stron internetowych i pojawieniem się nowoczesnych frameworków JavaScript, jQuery zaczął tracić na znaczeniu. Frameworki takie jak React, Vue i Angular zyskały popularność ze względu na ich doskonałą wydajność, łatwość użycia i skalowalność. Oferują one również zaawansowane funkcje, takie jak architektura oparta na komponentach, renderowanie po stronie serwera i zarządzanie stanem, które nie są dostępne w jQuery (głównie dlatego, że jest to tylko biblioteka, która nigdy nie była czymś więcej).

Ponadto nowoczesne przeglądarki znacznie się poprawiły w ostatnich latach, ułatwiając tworzenie aplikacji internetowych bez polegania na jQuery. Przeglądarki oferują teraz wbudowane interfejsy API i funkcje, które wcześniej były dostępne tylko za pośrednictwem jQuery. Na przykład metoda querySelectorAll() w połączeniu z dowolnym cyklem (na przykład forEach) pozwala programistom łatwo wybierać elementy DOM bez użycia jQuery. Przeglądarki oferują również natywną obsługę zdarzeń, dzięki czemu obsługa zdarzeń przez jQuery staje się mniej istotna.

Innym powodem, dla którego znaczenie jQuery spada, jest to, że nie jest on tak aktywnie utrzymywany jak kiedyś. Ostatnim dużym wydaniem jQuery była wersja 3.6.0 w 2021 roku i od tego czasu pojawiło się tylko kilka mniejszych aktualizacji. Ten brak aktualizacji oznacza, że jQuery może nie być kompatybilny z najnowszymi technologiami internetowymi i może być podatny na zagrożenia bezpieczeństwa.

Czy jQuery będzie nadal aktualne w 2024 roku?

Ok, cofnijmy się do 2024 roku i spróbujmy odpowiedzieć na proste pytanie: czy jQuery nadal ma znaczenie? Odpowiedź brzmi, co zaskakujące, raczej tak niż nie. 77,7% witryn na całym świecie, w których wykryto js, używa jQuery. Innymi słowy, 3 z 4 witryn nadal ma tę bibliotekę na swoich stronach. Możesz sprawdzić te informacje tutaj. Liczby w popularnych narzędziach wyszukiwania, takich jak Siteefy i Builtwith, pokazują nieco inne, ale wciąż zaskakujące statystyki. Pierwszy mówi, że mamy coś takiego jak 200 milionów aktywnych stron, BuilWith raportuje że blisko 90 milionów aktywnych stron z jQuery. Nie jest to 3 z 4, ale wciąż 1 z 2.

Z pewnością jQuery nie jest już główną biblioteką do tworzenia stron internetowych, ale jak widzimy, nadal ma swoje miejsce w ekosystemie tworzenia stron internetowych. Wiele witryn i aplikacji internetowych nadal opiera się na jQuery i jest nadal szeroko stosowany w starszych bazach kodu. Jest to również doskonały wybór dla małych projektów i prototypów, w których narzut związany z używaniem nowoczesnego frameworka nie jest konieczny.

Co więcej, jQuery nadal oferuje pewne zalety w porównaniu z nowoczesnymi frameworkami. Jego niewielki rozmiar czyni go idealnym wyborem dla stron internetowych, które wymagają szybkiego czasu ładowania. Prostota i łatwość użycia jQuery sprawiają, że jest to również doskonały wybór dla początkujących, którzy dopiero zaczynają tworzyć strony internetowe. W rzeczywistości niektórzy programiści wolą używać jQuery ze względu na jego prostotę i łatwość użycia, zwłaszcza jeśli chodzi o obsługę zdarzeń i animacji. Szczerze mówiąc, wygląda na to, że jQuery jest teraz czymś w rodzaju guilty pleasure we front-endzie - prawie wszyscy go używają, ale nikt nie chce o tym mówić.

jQuery w HubSpot

Jak wspomniałem - HubSpot ma jQuery na pokładzie, więc możesz dodać go do wszystkich stron w swojej witrynie HubSpot w Ustawieniach > Witryna > Strony:

hubspot jquery

Nie można jednak wybrać najnowszej wersji. HubSpot umożliwia wybór tylko między 2 wersjami:

  • 1.7.x
  • 1.11.x

A najnowszą wersję można dodać do stron tylko ręcznie. Dlaczego tak się dzieje? Na stronie HubSpot for Developers można znaleźć następne:

Nowoczesny JavaScript i przeglądarki internetowe znacznie ułatwiły pisanie JavaScript. Większość funkcjonalności jQuery ma swoje odpowiedniki w waniliowym JavaScripcie. Te odpowiedniki działają szybciej, nie wymagają dużej biblioteki JavaScript, takiej jak jQuery. W rezultacie są również bezpieczniejsze.

Tak więc w rzeczywistości HubSpot ma jQuery na pokładzie, ale tak, raczej jak dziedzictwo dla starych stron niż przydatne narzędzie do dalszego rozwoju, a zespół programistów w ogóle nie zaleca używania jQuery. 

Co więcej, HubSpot ma narzędzie, które może pokazać, jak strona internetowa działa i wygląda bez jQuery. Wystarczy dodać kolejne parametry do adresu URL strony:

?hsNoJQuery=true&hsDebug=true

Na przykład dla naszej strony będzie tohttps://www.growinternational.eu/?hsNoJQuery=true&hsDebug=true i nawet bez jQuery wciąż wygląda ładnie.

Ale pomimo zalecenia HubSpot, aby w ogóle nie używać jQuery, musimy zrozumieć, że liczba stron z jQuery w HubSpot jest nadal dość duża, aby w pełni usunąć bibliotekę z platformy (obecnie BuiltWith informuje, że na HubSpot jest prawie 530 000 żywych stron).

Czy jQuery naprawdę umrze w 2024 roku?

Zamiast konkluzji - odpowiedzmy na pytanie zawarte w tytule postu. jQuery nie jest całkowicie martwy w 2024 roku i nawet nie jest blisko. Pomimo malejącego znaczenia, ogromna liczba "zabójców jQuery" i "nienowoczesnych" etykiet 3 z 4 witryn (lub 1 z 2, w zależności od tego, które źródło statystyk lubisz bardziej) nadal go używa.

I na koniec, żeby porównać niektóre statystyki "zabójców":

  • React ma prawie 12 milionów aktywnych stron
  • Angular prawie 3 miliony aktywnych stron (liczba ta maleje)
  • Vue - tylko 1,5 miliona

Pozostaje więc tylko pytanie, jak długo jQuery będzie żył i ilu jego "zabójców" przeżyje...

Wsparcie HubSpot contact banner

Jeśli chcesz regularnie poznawać możliwości i nowości w HubSpot CMS śledź moje wpisy na blogu Grow Poland. Jesteś zainteresowany HubSpot CMS? Sprawdź naszą bazę wiedzy.