HERO_SOCIAL_linkedin HERO_SOCIAL_facebook HERO_SOCIAL_twitter
Cyfrowa Sprzedaż

HubSpot CRM i Sales Hub. Jaka jest różnica i kiedy włączyć Sales Hub?

HubSpot CRM i Sales Hub. Jaka jest różnica i kiedy włączyć Sales Hub?
7:45

 

Szukasz profesjonalnego CRM, który pozwoli Ci efektywniej zarządzać bazą danych? A może jesteś już na tym etapie, że CRM to punkt wyjścia do podnoszenia efektywności działań sprzedażowych? HubSpot CRM to przestrzeń, z której warto wystartować, włączając w odpowiednim momencie dodatkowy silnik w postaci Sales Hub.

HubSpot CRM – rdzeń, który dostajesz naprawdę za darmo

HubSpot CRM to centrum dowodzenia. To właśnie z niego czerpią informacje wszystkie HubSpot Hubs. Tutaj przechowuje się informacje o kontaktach, firmach i transakcjach. To jednak nie wszystko: HubSpot CRM zapewnia połączenie z marketingiem, obsługą klienta i operacjami biznesowymi. Pozwala Ci więc działać wielokierunkowo. Jestem przekonany, że każdy, kto potrzebuje zapanować nad wielością danych i ich odpowiednią dystrybuują w firmie, doceni praktyczny wymiar tego CRM.

HubSpot CRM to szereg rozległych funkcji, dostępnych w różnych pakietach. Wiele jednak oferuje już na samym początku, całkowicie za darmo. Tych niepłatnych funkcji jest naprawdę sporo, regularnie są one także aktualizowane. W pakiet podstawowy wchodzi m.in.:

 • zarządzanie kontaktami,
 • (ograniczone) zarządzanie reklamami,
 • integracje z App Marketplace,
 • przechowywanie szczegółów firmy i komunikacji związanej z firmą,
 • aktywność w witrynie kontaktów (wiedza o tym, co klienci robią na Twojej witrynie),
 • transakcje (przechowywanie, śledzenie, zarządzanie i raportowanie transakcji/okazji, nad którymi pracujesz),
 • szablony wiadomości e-mail (tworzenie, śledzenie, udostępnianie i raportowanie najskuteczniejszych wiadomości e-mail),
 • śledzenie wiadomości e-mail i powiadomienia (ograniczenie do 200 powiadomień miesięcznie),
 • formularze (samodzielne, wyskakujące, osadzone i zebrane formularze),
 • integracja z Gmailem i Outlookiem,
 • aplikacja mobilna HubSpot,
 • planowanie spotkań,
 • integracja z Messengerem.

Docenisz z pewnością to, że oprócz tego w pakiecie podstawowym dostajesz zestaw bezpłatnych funkcji HubSpot Hubs, takich jak np.:

 • boty konwersacyjne,
 • e-mail marketing,
 • strony docelowe (ograniczone do 20 prostych stron docelowych z logo HubSpot),
 • segmentacja list,
 • czat na żywo,
 • optymalizacja mobilna,
 • wyceny (ale bez połączenia z biblioteką produktów, podpisu elektronicznego, integracji płatności),
 • zespołowa poczta e-mail (połączenie wiadomości e-mail całego zespołu ze skrzynką odbiorczą konwersacji),
 • raporty dotyczące zamkniętych zgłoszeń i czasu pozostałego do ich zamknięcia.

Jak działa ten model?

Tutaj nie ma żadnego haczyka. Korzystając z CRM HubSpot w wersji Free, możesz dodać do 1 000 000 kontaktów i zaprosić 5 użytkowników. HubSpot będzie Cię oczywiście zachęcał do uaktualnienia do płatnej wersji narzędzia, ale jeśli tego nie zrobisz, to nic się nie stanie. Tutaj nie chodzi o przepalanie budżetu, ale dostosowanie konkretnej wersji do Twoich potrzeb i możliwości.

Możesz pozostać na darmowej wersji tak długo, jak tylko chcesz i jak długo się to w Twoim wypadku sprawdza. W tej basicowej wersji wsparcie, jak na możliwości HubSpota, jest mocno ograniczone, co wielu klientów skłania do przejścia o poziom wyżej. Jeśli jednak u Ciebie to działa, nie ma powodu, abyś na siłę podejmował dodatkowe inwestycje. Tylko Ty wiesz, czy masz dodatkowe potrzeby. Ja mogę Ci pomóc znaleźć takie rozwiązanie w HubSpot, które będzie na nie odpowiadać.

Ogromnym plusem całego modelu jest to, że HubSpot pozwala na łączenie darmowych użytkowników CRM z tymi na wersjach płatnych. Nie wszyscy Twoi współpracownicy muszą posiadać płatną licencję, jeśli Ty chcesz skorzystać z aktualizacji do Sales Hub lub Service Hub. W takim przypadku wszyscy otrzymują dostęp do wyżej wymienionych narzędzi, a płatni użytkownicy zyskują dzięki aktualizacji możliwość korzystania z dodatkowych funkcji. Tutaj naprawdę realnie zarządzasz zasobami informatycznymi i narzędziami, dokonując upgrade’u tam, gdzie jest to rzeczywiście potrzebne.

 

Jak wygląda przejście między HubSpot CRM a HubSpot Sales Hub?

HubSpot Sales Hub został zaprojektowany jako naturalna ścieżka rozwoju dla klientów indywidualnych i zespołów sprzedażowych korzystających z darmowego CRM. Jest to rozwiązanie, które pozwala uzyskać kluczowe funkcjonalności pozwalające skuteczniej angażować klientów i zamykać transakcje. Także i tutaj pierwszy poziom jest bezpłatny. Różnorodność pakietów pozwala Ci na skalowanie HubSport Sales Hub w zależności od potrzeb.

 

Kiedy warto przejść na płatny HubSpot Sales Hub?

Tutaj nie ma miejsca na teoretyzowanie. Są konkretne potrzeby, na które musisz odpowiedzieć. To one są najlepszą wskazówką, że czas pomyśleć o aktualizacji.

Jeśli:

 • silnie koncentrujesz się na zwiększaniu przychodów, zwiększaniu wydajności sprzedaży i wskaźników zamknięć,
 • potrzebujesz dodatkowych pipeline'ów sprzedażowych,
 • chcesz zbudować i zoptymalizować swój silnik sprzedaży za pomocą dokumentów, szablonów, podpisu elektronicznego, automatyzacji sprzedaży i rotacji potencjalnych klientów,
 • potrzebujesz większej elastyczności, aby dostosować HubSpot do swoich potrzeb (wiele walut, niestandardowe raporty itp.),
 • przenosisz się z innego płatnego CRM, takiego jak SFDC lub podobnego,

to HubSpot Sales jest rozwiązaniem dla Ciebie. Poziom Starter daje Ci zwiększone limity, dostęp do wsparcia HubSpot i prostej automatyzacji. Na poziomie Professional kluczowym narzędziem jest automatyzacja sprzedaży i portalu, a kolejne limity są albo znoszone albo znacząco zwiększane. W końcu Sales Hub Enterprise to role i uprawnienia klasy korporacyjnej; SSO; obiekty niestandardowe. Więcej o poszczególnych pakietach opowiem Ci w kolejnych wpisach na blogu.

HubSpot demo contact banner

 

Jakie funkcje otrzymują darmowi użytkownicy w porównaniu z płatnymi?

Nie ma potrzeby, aby cała firma korzystała z płatnej licencji w przypadku aktualizacji. Ogólnie rzecz biorąc, tylko przedstawiciele handlowi muszą mieć płatną subskrypcję. Jeśli nie jesteś w roli, w której pracujesz nad transakcjami i zamykasz deale, posiadanie uprawnień darmowego użytkownika z reguły powinno wystarczyć (po prostu upewnij się, że ustawiłeś odpowiednie uprawnienia użytkownika). 

 

HubSpot CRM: Podsumowanie

HubSpot oferuje świetny zestaw narzędzi dla szerokiej grupy firm. Nacisk położony jest tutaj na ciągłe zwiększanie możliwości, a płynne połączenie sprzedaży, obsługi klienta i marketingu w jednym widoku sprawia, że HubSpot CRM jest narzędziem, które powinno znaleźć się na radarze większości firm, które chcą zainwestować w nowy CRM. Dodatkowym plusem jest możliwość płynnego przejścia na HubSpot Sales Hub, którego plany dają ci szereg nowych możliwości zwiększających potencjał w angażowaniu i zamykaniu transakcji. Możesz zapoznać się z tabelą cen HubSpot, aby uzyskać najbardziej aktualne informacje na temat dostępnych funkcji.

 

Przejście przez wszystkie funkcje samodzielnie może być nieco przytłaczające, dlatego z przyjemnością przeprowadzimy Cię przez nie, jeśli będziesz tego potrzebować. Jeśli chciałbyś nie ograniczać się do teorii, ale zobaczyć, jak może wyglądać Twój HubSpot, umów się z nami na 30-minutowe demo, podczas którego pokażemy Ci interesujące Cię funkcje.