HERO_SOCIAL_linkedin HERO_SOCIAL_facebook HERO_SOCIAL_twitter
HubSpot

Nowy cennik HubSpot. Proste wyjaśnienie

Nowy cennik HubSpot. Proste wyjaśnienie
11:28

 

Cennik HubSpot to kluczowy element dla firm planujących wdrożenie tej popularnej platformy do zarządzania relacjami z klientami (CRM). Od 5 marca 2024 obowiązuje nowy cennik HubSpot, który wprowadził kilka innowacji istotnych z punktu widzenia klientów. Dla tych, którzy chcą zrozumieć, jak interpretować ofertę cenową HubSpot, przygotowałem ten przewodnik.

Cenniki wielu systemów CRM są dostępne on-line, tak też jest w przypadku HubSpot. Informacje o cenach usług i pakietów znajdziesz na hubspot.com/pricing. Najnowsze zmiany dodały do nich nowe pojęcia, dlatego – choć generalnie upraszczają decyzje zakupowe – watro poświęcić im chwilę uwagi.

Jak zbudowany jest HubSpot?

HubSpot nadal składa się z podstawy, czyli systemu CRM („smart CRM”) oraz „hubów” czyli zestawów narzędzi przeznaczonych do konkretnych zdań. Huby HubSpot obecnie dostępne w Polsce to:

 • Marketing Hub – zaawansowane narzędzia do Marketing Automation i zarządzania treścią, doskonałe do prowadzenia działań inbound marketingowych
 • Sales Hub – narzędzia do prowadzenia działań sprzedażowych i zarządzania sprzedażą, kierowane szczególnie do przedstawicieli handlowych
 • Service Hub – narzędzia usprawniające obsługę klienta przydatne w dziale Customer Service
 • Content Hub – narzędzia do tworzenia treści i zarządzania  nimi wspomagane przez AI oraz CMS pozwalający w prosty sposób budować strony internetowe w pełni zintegrowane z CRM i Marketing Automation
 • Operations Hub – narzędzia pomagające dbać o jakość danych w całym systemie
 • Commerce Hub – narzędzia, które pomagają Twojej firmie wystawiać faktury klientom i zbierać płatności.

Huby HubSpot

Zawartość Customer Platform HubSpota (Commerce Hub na razie niedostępny w Europie), źródło: https://www.hubspot.com/pricing/suite/enterprise?term=annual 

 

Jak widać, HubSpot pozycjonuje się obecnie jako kompleksowa platforma rozwoju przedsiębiorstwa, służąca obsłudze cyfrowego życia firmy, a nie jedynie system CRM. Jednocześnie inteligentny CRM, wyposażony w narzędzia AI stanowi nadal serce całego sytemu.

Dlatego zgodnie z nowym cennikiem bazowy CRM jest dostępny dla wszystkich użytkowników, którzy wykupią dostęp do hubu/hubów HubSpot, a także – w zakresie podstawowych funkcji – w wersji Free. Jakie zatem wersje mamy do wyboru?

Pakiety cenowe HubSpot

W tej kwestii także nowy cennik nie wprowadza rewolucji, HubSpot jest dostępny w 4 pakietach, czyli:

 1. Free
 2. Starter
 3. Professional
 4. Enterprise

Kluczowe informacje, które przydadzą się przy zakupach to:

 1. Zacząć można zupełnie za darmo – darmowy CRM nie jest raczej rozwiązaniem biznesowym na dłuższą metę, ale jeśli chcecie zobaczyć, jak wygląda praca z HubSpot, może to być niezły początek.
 2. Można wybrać pakiet łączący wszystkie huby, a wtedy otrzymujemy korzystniejszą cenę, to rozwiązanie nosi nazwę Customer Platform.
 3. Można połączyć Huby na różnych poziomach, czyli np. wybrać licencję Marketing Enterprise, ale Service tylko Professional.

Nowy cennik HubSpot

Prosta baza, czyli Free i Starter

Pierwszy dostępny poziom to opcja „free tools”, czyli dostęp bezpłatny. Jest on mocno ograniczony oraz często obrendowany, jak np. w przypadku live chat na stronie, formularzy czy wysyłanych dokumentów – wszystkie one będą mieć znaczek HubSpot. Jest to dobra opcja, żeby przetestować i przeklikać, zrozumieć podstawy, jednak ciężko raczej wyobrazić sobie biznes operujący na darmowych dostępach.

W nowym cenniku dostęp Free możemy uzyskać dla maksymalnie 5 użytkowników. Będą oni mieli dostęp do wszystkich funkcji w tym pakiecie.

Pierwszym płatnym poziomem jest pakiet Starter. Na poziomie Starter mamy już zdjęty brand HubSpot. To dobra opcja na początek, aby skorzystać z możliwości całego HubSpota, ponieważ na tym poziomie, według nowego cennika, każdy użytkownik zyskuje dostęp do kompletu funkcji (HubSpot nazywa to obecnie Core Seat).

Dlatego Starter jest obecnie dostępny w modelu „za użytkownika”, a jego cena wynosi 15€ za miesiąc (przy rocznym abonamencie). To dużo czy mało? Porównując HubSpot z konkurencyjnymi rozwiązaniami, należy zauważyć, że w cenie podobnej jak inne CRM HubSpot oferuje de facto dostęp nie tylko do CRM, lecz także narzędzi z zakresu marketingu, obsługi klienta czy CMS – dlatego moim zdaniem to bardzo korzystna cena.

Nowy model opłat ułatwia też moim zdaniem podejmowanie decyzji zakupowych – wystarczy wiedzieć, ilu naszych pracowników potrzebuje możliwości działania w HubSpocie, niezależnie od tego, co będą w nim robić. Warto przy tym pamiętać, że sam podgląd danych w systemie jest całkowicie darmowy. Nosi on nazwę View-Only Seat i jest to stanowisko rekomendowane dla zarządzających, którzy potrzebują dostępu do danych i raportów, ale nie pracują na co dzień z CRM.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o różnicach między darmowym pakietem HubSpot CRM a poziomem Starter, zajrzyj do mojego wpisu na blogu o tym, kiedy warto włączyć płatny Sales Hub.

Cennik HubSpot For individuals and small teams

Cennik HubSpot w zakładce "For individuals and small teams", źródło: https://www.hubspot.com/pricing/suite/starter?term=annual 

Rozwijaj swój biznes z CRM, czyli Professional i Enterprise

Jeżeli nasz biznes jest już w miarę rozwinięty, chcemy wprowadzić pewne automatyzacje do naszej organizacji, poukładać wszystko w procesy – wtedy warto sprawdzić opcję „For business & entrprises”, czyli licencje Professional i Enterprise. W zależności od branży mogą z nich korzystać różnej wielkości firmy. Istnieją nawet jednoosobowe działalności, które z sukcesem wykorzystają np. Marketing Hub Professional.

Od tego poziomu HubSpot wprowadził kilka istotnych zmian w swoim cenniku. Ich celem było zwiększenie dostępności zaawansowanych usług dla przedstawicieli handlowych i pracowników obsługi klienta także dla mniejszych organizacji.

Dlatego teraz również na tych poziomach dostęp do Sales Hub i Service Hub jest wyceniany za jednego użytkownika. Dostępy te noszą nazwę Sales Seat i Service Seat, a kosztują 90€ na poziomie Professional i 130/150€ (Service/Sales) na poziomie Enterprise.

Cennik HubSpot Sales Hub Professional

Cennik Sales Hub Professional i Enterprise, źródło: https://www.hubspot.com/pricing/sales/enterprise?term=annual 

Wykupując Sales lub Service Seat, zyskujesz dostęp do funkcji właściwych dla odpowiedniego hubu (Sales lub Service) oraz funkcji Smart CRM na danym poziomie.

Dla pozostałych hubów mamy nadal do czynienia z modelem pakietowym, tzn. w cenie pakietu otrzymujemy dostęp dla 3 użytkowników na poziomie Professional oraz 5 użytkowników na poziomie Enterprise dla Marketing i Content Hubs lub jednego użytkownika Operations Hub. Oczywiście można także dokupić dostępy dla dodatkowych użytkowników w zależności od potrzeb naszej firmy, a będą one kosztować 45€ dla pakietu Professional i 75€ dla Enterprise.

W przypadku tych Hubów (czyli Marketing, Content i Operations) każdy użytkownik zyskuje dostęp do funkcji Smart CRM na danym poziomie oraz funkcji wykupionych przez nas hubów (bez Sales i Service) – czyli w tym przypadku mówimy wyłącznie o Core Seats.

Inny model cenowy obowiązuje dla Commerce Hub. Ten Hub działa w modelu płatności za faktyczne użycie, co oznacza, że nie ma miesięcznych opłat abonamentowych za oprogramowanie SaaS, a opłaty naliczane są tylko za transakcje przetworzone przy użyciu jego funkcji.

Dodatkowym rozwiązaniem, które mamy do dyspozycji jest Customer Platform, zawiera ona 3 lub 5 Core Seats (zależnie od poziomu) oraz po jednym Sales Seat i Service Seat.

Możesz także połączyć Marketing Hub i Content Hub w atrakcyjnej cenie w pakiecie Marketing+ (882 €/miesiąc w wersji Professional lub 3730 €/miesiąc w wersji Enterprise).

Ostatnią ważną rzeczą, o której należy pamiętać i która nie zmieniła się w stosunku do starych zasad wyceniania, jest onboarding. Zaczyna się od poziomu Professional i jest on integralną częścią subskrypcji, nie da się go pominąć. Jego cena będzie różnić się w zależności od Hubu i poziomu.

Jeżeli zdecydujemy się na wdrożenie systemu przez solution partnera, to ta kwota będzie jego wynagrodzeniem za spersonizowany onboarding. Będzie on obejmować prace konfiguracyjne, szkolenie zespołu, ewentualnie integracje z innymi narzędziami, z których korzysta firma, ale również pomoc w realizowaniu założonych przez pracowników zadań, dzielenie się najlepszymi praktykami czy tworzenie indywidualnych automatyzacji.

Zmiany w cenniku HubSpot. Co warto wiedzieć?

Podsumujmy zatem najważniejsze innowacje w cenniku HubSpot.

 1. Dostępne są trzy rodzaje stanowisk:
 • View-Only Seat – bezpłatne, umożliwiające podgląd danych;
 • Core Seat – dające pełen dostęp do edycji danych i wykupionych funkcji;
 • Sales & Service Seats - dające dostęp do funkcji Sales Hub i Service Hub od poziomu Professional.
 1. Na poziomie Free możemy dodać do 5 użytkowników.
 2. Na poziomie Starter płacimy za jednego użytkownika Core Seat.
 3. Na poziomach Professional i Enterprise płacimy za Hub (Marketing, Content, Operations) lub za użytkownika (Sales & Service), możemy wybrać swój mix hubów lub wersję Customer Platform.

Co z dotychczasowymi użytkownikami?

Dotychczasowych klientów na razie nie obowiązują powyższe zmiany. HubSpot zapowiada docelowe przeniesienie wszystkich użytkowników do nowego modelu, ale będzie się to odbywać stopniowo z zachowaniem przywilejów, które sprawią, że nie należy się obawiać znaczącego wzrostu cen. O wszystkich zmianach klienci będą informowani z odpowiednim wyprzedzeniem.

Jak wygląda współpraca z partnerami w nowym modelu cenowym?

Nadal od poziomu Professional HubSpot przewiduje obowiązkową opłatę onboardingową, która będzie trafiać do partnera, jeśli korzystamy z jego usług. Jest też dobra wiadomość – dla partnerów nie musisz wykupować żadnych dodatkowych dostępów. Jest to tzw. Partner Seat, dzięki któremu Twój usługodawca w zakresie HubSpot, jeśli jest licencjonowanym partnerem, będzie mógł wykonać wszystkie prace w systemie.

Wsparcie HubSpot contact banner

Co się nie zmienia w nowym modelu?

Nadal możemy dokupować dostępy dla dodatkowych użytkowników, a także funkcje w wersji add-on (np. dodatkowe minuty połączeń telefonicznych z poziomu HubSpot), bez zmian działa Marketplace.

Jak zaplanować inwestycję w HubSpot?

Oczywiście cena to nie wszystko, więc warto bardzo dokładnie zapoznać się z narzędziami dostępnymi na każdym poziomie. Nie musimy tego robić sami, profesjonalny doradca pomoże wskazać potrzebne narzędzia, zależnie od potrzeb naszej firmy, na przykład podczas krótkiego demo.

Aby odpowiednio przygotować się finansowo do implementacji CRM, należy jednak pamiętać, że koszt wdrożenia to nie tylko zakup licencji. Aby zgłębić ten temat i wiedzieć, na co zarezerwować środki, zajrzyj do artykułu, w którym Adam Małachowski szczegółowo wyjaśnia, jakie pozycje uwzględnić w budżecie CRM.

Czujesz się zagubiony w cenniku HubSpot? Chciałbyś dowiedzieć się więcej o zmianach pricingu HubSpot i o tym, co oznaczają dla Ciebie? Skontaktuj się z nami, odpowiemy na pytania!