HERO_SOCIAL_linkedin HERO_SOCIAL_facebook HERO_SOCIAL_twitter
Content Marketing

Jak stworzyć wpis na bloga z HubSpot AI?

Rewolucyjna, a nawet niebezpieczna technologia czy chwyt marketingowy? Zmęczenie tematem AI sprawiło zapewne, że niektórzy zadają sobie pytanie o jej rzeczywisty potencjał. Tymczasem narzędzia oparte na mechanizmach sztucznej inteligencji działają w coraz większej liczbie urządzeń i systemów. Zamiast teoretyzować albo demonizować my wybieramy praktyczne działanie. W tym wpisie pokażę krok po kroku, jak efektywnie stworzyć wpis na bloga z wykorzystaniem narzędzi opartych na AI wbudowanych w HubSpot.

Na potrzeby tego wpisu stworzyłam przykładowy artykuł, posługując się narzędziami AI na wszystkich etapach pracy. Oczywiście możesz skorzystać tylko z niektórych z nich. Zobaczmy zatem, jak sztuczna inteligencja może pomóc wykonać poszczególne zadania copywritera.

1. Zbieranie pomysłów

Wybór tematu to pierwsze zadanie przy tworzeniu wpisu na bloga. Czasem wiesz, jakim obszarem się zająć, ale trudno Ci sformułować konkretny temat. Kiedy indziej potrzebujesz serii artykułów tworzących blok tematyczny. W zbieraniu pomysłów może pomóc asystent treści. Aby z niego skorzystać, wystarczy wpisać ukośnik w edytorze tekstu bloga prowadzonego w HubSpot. Po wybraniu z menu rozwijanego opcji "Ideas" możesz wpisać odpowiednie zapytanie:

Zrzut ekranu 2023-09-20 093440 

Asystent treści zaproponuje kilka tematów:

Zrzut ekranu 2023-09-20 093534

Teraz możesz powtórzyć pytanie za pomocą przycisku "Generate" lub wprowadzić wybrany temat do edytora za pomocą przycisku "Insert".

2. Tworzenie planu artykułu

Kiedy masz już wybrany temat, własny lub jeden z zaproponowanych przez AI, kolejnym krokiem jest stworzenie odpowiedniej struktury artykułu. Jeśli wahasz się, jakie punkty omówić we wpisie, asystent treści może podpowiedzieć także odpowiedni plan wypowiedzi.

Po wpisaniu ukośnika z menu rozwijanego należy tym razem wybrać opcję "Outline". Oto przykładowy szkic, który możesz następnie wstawić do edytora i modyfikować według własnych potrzeb. Zawiera nawet odpowiednie oznaczenia poziomu nagłówków, które pomogą zoptymalizować docelowy tekst pod kątem SEO.

 

Zrzut ekranu 2023-09-20 093956

3. Generowanie treści

Po dostosowaniu tematu i planu do swoich potrzeb przychodzi czas na napisanie właściwej treści artykułu. Jak widać w przykładowym szkicu, HubSpot już na tym etapie sygnalizuje tematy do rozwinięcia. Możesz je wykorzystać jako bazę do dalszej pracy. Istnieje kilka możliwości, z którymi warto eksperymentować.

  • Opcja "Expand" w asystencie treści – po zaznaczeniu wybranego zdania możesz poprosić asystenta o jego rozbudowanie. Kliknij w ikonę błyskawicy, która pojawi się obok zaznaczonego tekstu.

Zrzut ekranu 2023-09-20 094101

  • Stwórz akapit z asystentem treści – w asystencie treści masz też do dyspozycji opcję tworzenia akapitu. W edytorze wystarczy ponownie wpisać ukośnik, wybrać opcję "Paragraph", a następnie wpisać zapytanie w oknie. Może to być po prostu jeden z tematów lub nagłówków zaproponowanych w szkicu.

Zrzut ekranu 2023-09-20 094437

  • ChatSpot – jeśli podpowiedzi asystenta treści okażą się niewystarczające albo po prostu jeśli wolisz od razu potraktować temat całościowo, możesz skorzystać z kolejnego narzędzia AI zintegrowanego z HubSpot, którym jest ChatSpot. Warto podać mu zarówno temat, jak i wygenerowany wcześniej plan treści. 

Zrzut ekranu 2023-09-20 101044

4. Umieszczanie wpisu na blogu

Jak widać powyżej, po wygenerowaniu wpisu ChatSpot proponuje, aby od razu dodać go na bloga. Jeśli Twoje konto HubSpot jest połączone z ChatSpotem, wystarczy kliknąć "Create Blog Draft in HubSpot", a gotowy szkic pojawi się w systemie, o czym poinformuje nas chat.

Zrzut ekranu 2023-09-20 101107

Jeśli klikniesz następnie na przycisk "View in HubSpot", od razu możesz sprawdzić efekt.

Zrzut ekranu 2023-09-20 101545

Wpis na bloga o odpowiednim tytule jest już w Twoim HubSpot, bez konieczności żadnych dodatkowych działań. 

5. Redakcja

Oczywiście nie musisz zdawać się kompletnie na AI. Kiedy wpis znajduje się już w HubSpot, jest dobry moment, aby trochę nad nim popracować. Jeśli niektóre fragmenty wydają Ci się za długie, za krótkie lub chcesz zmienić ich styl, możesz wspomóc się także na tym etapie asystentem treści.

Zrzut ekranu 2023-09-20 101704

Jak widać, przykładowemu wpisowi przyda się jeszcze trochę ludzkiej ręki, by poprawić język, styl i niektóre elementy merytoryczne, jednak znaczna część pracy jest już wykonana – szybko i efektywnie. Warto pamiętać, że opisane narzędzia pracują sprawnie (a nawet sprawniej) także w języku angielskim.

6. Metaopis i tytuł

Kiedy wpis jest już gotowy, pora zajrzeć jeszcze do zakładki "Ustawienia". Tytuł bloga jest już wybrany, możesz jednak także skorzystać z podpowiedzi. W tym celu wybierz ikonę błyskawicy, znajdującą się w prawym górnym rogu wersu tytułu.

Drugą rzeczą, o którą należy zadbać ze względu na optymalizację dla wyszukiwarek, jest metaopis artykułu. Również i w tym przypadku w prawym górnym rogu, powyżej okna znajdziesz błyskawicę, która pozwoli wygenerować opis jednym kliknięciem. 

Zrzut ekranu 2023-09-20 102108 Wygenerowane opisy bywają nieco za obszerne pod kątem SEO, ale bez trudu możesz nadać im właściwą długość dzięki automatycznej rekomendacji liczby znaków.

7. Dodawanie ilustracji

Aby opublikować swój wpis, musisz jeszcze tylko ustawić odpowiednią główną ilustrację. Jeśli nie masz pod ręką odpowiedniej grafiki, z pomocą może przyjść ponownie ChatSpot. Oto obrazy, które wygenerował dla mojego przykładowego wpisu dotyczącego wykorzystania sztucznej inteligencji w marketingu. Zrzut ekranu 2023-09-20 103058

ChatSpotowi możesz podpowiedzieć temat, styl, nastrój i kolorystykę obrazu, dzięki czemu najlepiej dopasujesz go do swojego wpisu.

8. Promocja w mediach społecznościowych

Aby opublikowany wpis dotarł do czytelników, niezbędna będzie jego promocja. Odpowiednie posty w mediach społecznościowych przyciągną ruch na Twoją stronę. Tworząc je, możesz także skorzystać z narzędzi wbudowanych w HubSpot. 

Znajdź swój nowopowstały wpis na liście w zakładce "Blog" i kliknij "Więcej", następnie wybierz opcję "Udostępnij". Wyświetli się okno umożliwiające przygotowanie posta z odpowiednim udostępnieniem i opublikowanie go z konta w mediach społecznościowych połączonego z HubSpot. W edytorze treści wpisu, w lewym dolnym rogu widoczna jest błyskawica asystenta treści. Po jej kliknięciu zobaczysz okno polecenia - możesz po prostu zaznaczyć "Podsumuj treść bloga", a AI wygeneruje wpis podsumowujący Twój artykuł i zachęcający do lektury. 

Zrzut ekranu 2023-10-05 085136

Jak sztuczna inteligencja wspomaga content marketing?

Narzędzia oparte na sztucznej inteligencji, takie jak te wbudowane w HubSpot, mogą być niezwykle pomocne przy tworzeniu wpisów na bloga. Od zbierania pomysłów, poprzez tworzenie planu i generowanie treści, aż po umieszczanie wpisu na blogu i promocję – sztuczna inteligencja może znacznie ułatwić i przyspieszyć cały proces. Oczywiście, nadal istnieje potrzeba ludzkiej interwencji, ale znaczna część pracy jest już wykonana. Dzięki temu możesz skupić się na szlifowaniu wpisu.

HubSpot demo contact banner

Mam nadzieję, że ten przewodnik pomoże Ci wykorzystywać sztuczną inteligencję w codziennej pracy i zachęcam do dalszego zgłębiania tego zagadnienia i eksperymentowania z narzędziami AI. Chcesz dowiedzieć się więcej o narzędziach do content marketingu dostępnych w HubSpot? A może wolisz powierzyć swojego bloga ekspertom, stworzą wpisy przyjazne dla wyszukiwarek i wartościowe dla czytelników? Skontaktuj się z nami, a na pewno pomożemy!