HERO_SOCIAL_linkedin HERO_SOCIAL_facebook HERO_SOCIAL_twitter
Content Marketing

10+ zadań content marketera, w których pomaga HubSpot AI

10+ zadań content marketera, w których pomaga HubSpot AI
12:50

 

Rewolucyjna, a nawet niebezpieczna technologia czy chwyt marketingowy? Zmęczenie tematem AI sprawiło zapewne, że niektórzy zadają sobie pytanie o jej rzeczywisty potencjał. Tymczasem narzędzia oparte na mechanizmach sztucznej inteligencji działają w coraz większej liczbie urządzeń i systemów. Zamiast teoretyzować albo demonizować my wybieramy praktyczne działanie. W tym wpisie opowiem, jakich narzędzi opartych na AI wybudowanych w HubSpot używam w codziennej pracy content marketera.

Na potrzeby tego wpisu stworzyłam przykładowy artykuł na bloga, posługując się narzędziami AI na wszystkich etapach pracy. Dzięki temu będziesz mógł/mogła zobaczyć najprzydatniejsze funkcje i ich praktyczne zastosowanie w codziennych zadaniach twórcy treści czy copywritera.

1. Zbieranie pomysłów

Wybór tematu to pierwsze zadanie przy tworzeniu treści. Czasem wiesz, jakim obszarem się zająć, ale trudno Ci sformułować konkretny temat. Kiedy indziej potrzebujesz na przykład serii artykułów tworzących blok tematyczny. W zbieraniu pomysłów może pomóc asystent treści. Aby z niego skorzystać, wystarczy wpisać ukośnik w edytorze tekstu bloga prowadzonego w HubSpot. Po wybraniu z menu rozwijanego opcji "Ideas" możesz wpisać odpowiednie zapytanie:

Zrzut ekranu 2023-09-20 093440 

Asystent treści zaproponuje kilka tematów:

Zrzut ekranu 2023-09-20 093534

Teraz możesz powtórzyć pytanie za pomocą przycisku "Generate" lub wprowadzić wybrany temat do edytora za pomocą przycisku "Insert".

2. Tworzenie planu artykułu

Kiedy masz już wybrany temat, własny lub jeden z zaproponowanych przez AI, kolejnym krokiem jest stworzenie odpowiedniej struktury artykułu. Jeśli wahasz się, jakie punkty omówić, asystent treści może podpowiedzieć także odpowiedni plan wypowiedzi.

Po wpisaniu ukośnika z menu rozwijanego należy tym razem wybrać opcję "Outline". Oto przykładowy szkic, który możesz następnie wstawić do edytora i modyfikować według własnych potrzeb. Zawiera nawet odpowiednie oznaczenia poziomu nagłówków, które pomogą zoptymalizować docelowy tekst pod kątem SEO.

 

Zrzut ekranu 2023-09-20 093956

3. Generowanie treści

Po dostosowaniu tematu i planu do swoich potrzeb przychodzi czas na napisanie właściwej treści artykułu. Jak widać w przykładowym szkicu, HubSpot już na tym etapie sygnalizuje tematy do rozwinięcia. Możesz je wykorzystać jako bazę do dalszej pracy. Istnieje kilka możliwości, z którymi warto eksperymentować.

  • Opcja "Expand" w asystencie treści – po zaznaczeniu wybranego zdania możesz poprosić asystenta o jego rozbudowanie. Kliknij w ikonę błyskawicy, która pojawi się obok zaznaczonego tekstu.

Zrzut ekranu 2023-09-20 094101

  • Stwórz akapit z asystentem treści – w asystencie treści masz też do dyspozycji opcję tworzenia akapitu. W edytorze wystarczy ponownie wpisać ukośnik, wybrać opcję "Paragraph", a następnie wpisać zapytanie w oknie. Może to być po prostu jeden z tematów lub nagłówków zaproponowanych w szkicu.

Zrzut ekranu 2023-09-20 094437

  • ChatSpot – jeśli podpowiedzi asystenta treści okażą się niewystarczające albo po prostu jeśli wolisz od razu potraktować temat całościowo, możesz skorzystać z kolejnego narzędzia AI zintegrowanego z HubSpot, którym jest ChatSpot. Warto podać mu zarówno temat, jak i wygenerowany wcześniej plan treści. 

Zrzut ekranu 2023-09-20 101044

4. Umieszczanie wpisu na blogu

Jak widać powyżej, po wygenerowaniu wpisu ChatSpot proponuje, aby od razu dodać go na bloga. Jeśli Twoje konto HubSpot jest połączone z ChatSpotem, wystarczy kliknąć "Create Blog Draft in HubSpot", a gotowy szkic pojawi się w systemie, o czym poinformuje nas chat.

Zrzut ekranu 2023-09-20 101107

Jeśli klikniesz następnie na przycisk "View in HubSpot", od razu możesz sprawdzić efekt.

Zrzut ekranu 2023-09-20 101545

Wpis na bloga o odpowiednim tytule jest już w Twoim HubSpot, bez konieczności żadnych dodatkowych działań. 

5. Redakcja

Oczywiście nie musisz zdawać się kompletnie na AI. Kiedy wpis znajduje się już w HubSpot, jest dobry moment, aby trochę nad nim popracować. Jeśli niektóre fragmenty wydają Ci się za długie, za krótkie lub chcesz zmienić ich styl, możesz wspomóc się także na tym etapie asystentem treści.

Zrzut ekranu 2023-09-20 101704

Jak widać, przykładowemu wpisowi przyda się jeszcze trochę ludzkiej ręki, by poprawić język, styl i niektóre elementy merytoryczne, jednak znaczna część pracy jest już wykonana – szybko i efektywnie. Warto pamiętać, że opisane narzędzia pracują sprawnie (a nawet sprawniej) także w języku angielskim.

6. Metaopis i tytuł

Kiedy wpis jest już gotowy, pora zajrzeć jeszcze do zakładki "Ustawienia". Tytuł bloga jest już wybrany, możesz jednak także skorzystać z podpowiedzi. W tym celu wybierz ikonę błyskawicy, znajdującą się w prawym górnym rogu wersu tytułu.

Drugą rzeczą, o którą należy zadbać ze względu na optymalizację dla wyszukiwarek, jest metaopis artykułu. Również i w tym przypadku w prawym górnym rogu, powyżej okna znajdziesz błyskawicę, która pozwoli wygenerować opis jednym kliknięciem. 

Zrzut ekranu 2023-09-20 102108 Wygenerowane opisy bywają nieco za obszerne pod kątem SEO, ale bez trudu możesz nadać im właściwą długość dzięki automatycznej rekomendacji liczby znaków.

7. Dodawanie ilustracji

Aby opublikować swój wpis, musisz jeszcze tylko ustawić odpowiednią główną ilustrację. Jeśli nie masz pod ręką odpowiedniej grafiki, z pomocą może przyjść ponownie ChatSpot. Oto obrazy, które wygenerował dla mojego przykładowego wpisu dotyczącego wykorzystania sztucznej inteligencji w marketingu. Zrzut ekranu 2023-09-20 103058

ChatSpotowi możesz podpowiedzieć temat, styl, nastrój i kolorystykę obrazu, dzięki czemu najlepiej dopasujesz go do swojego wpisu.

8. Tworzenie wersji audio

Podstawowa wersja naszego artykułu jest już gotowa. Dzięki narzędziom opartym na sztucznej inteligencji możemy jednak dorzucić do niej kilka dodatkowych elementów, które sprawią, że wpis będzie atrakcyjniejszy, a także dostępny dla większej liczby odbiorców. 

W najnowszej aktualizacji, związanej z powstaniem Content Hub, HubSpot udostępnił użytkownikom funkcje generowania wersji audio do tekstów. Jest ona faktycznie prosta w obsłudze i sprawia, że kilkoma kliknięciami możemy stworzyć zupełnie nowy format naszej treści. Okno "Wygeneruj narrację dla tego wpisu na blogu" ("Generate a narration for this blog post") znajdziesz powyżej edytora treści swojego wpisu lub w zakładce "Ustawienia" -> "Narracja wpisu" ("Post Narration"). Po jej wybraniu zobaczysz okno, które pozwala na zaakceptowanie tekstu będącego podstawą wersji dźwiękowej lub jego edycję (na potrzeby wersji audio możemy np. skrócić tekst, usunąć podpisy ilustracji lub przeciwnie uzupełnić tekst tym, co przekazują obrazy). Można wybrać także spośród kilku głosów lektora. 

Blog Post Narration

Przycisk "Wygeneruj" uruchomi proces i po chwili otrzymasz gotową wersję audio. Teraz możesz jej odsłuchać i kolejnym kliknięciem wstawić na stronę wpisu.

Czy warto korzystać z tej funkcji? Lektura w języku polskim nosi niestety ślady wymowy angielskiej, niekiedy budzącej uśmiech, co dla niektórych może być zniechęcające. Natomiast tekst jest zrozumiały, w większości poprawnie odczytany i może stanowić znaczne ułatwienie dla wszystkich którzy z różnych powodów mają problem z lekturą lub po prostu zapoznają się z tekstem podczas innych zajęć. Moim zdaniem warto dać im taką możliwość.

9. Tłumaczenie i tworzenie wersji wielojęzycznych

Kolejne narzędzie to rewolucyjne ułatwienie, jeśli chodzi o tworzenie treści wielojęzycznych. Wiele firm prowadzi swoje strony/ blogi w co najmniej dwóch językach. Od niedawna jest to dużo łatwiejsze (i nie ukrywajmy, ekonomiczniejsze) dzięki narzędziom przekładu, z których za najlepsze (do czasu przełomu chata GPT) uchodziło DeepL. W roli AI tłumacza sprawdza się też nieźle chatGPT. 

Jednak jeszcze przed chwilą wykonanie takiego tłumaczenia wiązało się z ręcznym kopiowaniem tekstu do odpowiedniego narzędzia i z powrotem. To może mała rzecz, skoro lwia część pracy jest już za nas wykonana, natomiast zabierała jednak pewną ilość czasu, zwłaszcza jeśli chodzi o formatowanie tekstu - po powrocie do CMS należało ponownie oznaczyć nagłówki, dodać linki, wstawić ilustracje...

W tej chwili w Content Hub (Professional+) dostępna jest opcja "Tłumaczenia SI" oparta na DeepL. Po wybraniu opcji "Utwórz wariant wielojęzyczny" wystarczy przestawić przycisk "Tłumaczenie SI" na prawo i kliknąć "Utwórz".

Tłumaczenia AI

Najwygodniejsze jest to, że wszystko jest już na właściwym miejscu: nagłówki, ilustracje, tytuł, nawet metaopis. Oczywiście trzeba skontrolować efekt językowy, natomiast jest to już kwestia redakcji i korekty, a nie ręcznego tworzenia całego wpisu, co niepotrzebnie zabiera czas. To idealny przykład tego, jak AI może wyręczać nas w zadaniach, które wymagają tylko działania według pewnego wzoru i zostawić więcej przestrzeni na szlifowanie treści.

10. Promocja w mediach społecznościowych

Aby opublikowany wpis dotarł do czytelników, niezbędna będzie jego promocja. Odpowiednie posty w mediach społecznościowych przyciągną ruch na Twoją stronę. Tworząc je, możesz także skorzystać z narzędzi wbudowanych w HubSpot. 

Znajdź swój nowopowstały wpis na liście w zakładce "Blog" i kliknij "Więcej", następnie wybierz opcję "Udostępnij". Wyświetli się okno umożliwiające przygotowanie posta z odpowiednim udostępnieniem i opublikowanie go z konta w mediach społecznościowych połączonego z HubSpot. W edytorze treści wpisu, w lewym dolnym rogu widoczna jest błyskawica asystenta treści. Po jej kliknięciu zobaczysz okno polecenia - możesz po prostu zaznaczyć "Podsumuj treść bloga", a AI wygeneruje wpis podsumowujący Twój artykuł i zachęcający do lektury. 

Social Post Generation

Jeśli korzystasz z Content Hub w wersji co najmniej Professional, możesz zrobić znacznie więcej, jeśli chodzi o reformatowanie treści. W zakładce menu głównego "Content" znajdziesz funkcję "Content Remix", która pozwala na podstawie treści bazowej stworzyć: reklamę, plik audio, wpis na blogu, obraz, landing page, e-mail, SMS, wpis na media społecznościowe. Dla każdej z tych form możesz dodatkowo wprowadzić parametry precyzujące swoje oczekiwania (np. styl obrazu, cel wpisu na blogu). Wynik to schemat powiązanych treści, które następnie możesz zaakceptować i edytować w HubSpot (np. w edytorze maili czy zakładce "Społecznościowe").

Content Remix

11. Tworzenie stron docelowych

Na koniec wisienka na torcie, czyli najnowsze narzędzie stworzone przez HubSpota z kooperacji z chatem GPT. Landing Page Creator GPT pozwala na tworzenie stron docelowych z pomocą chatu GPT i umieszczanie ich projektów bezpośrednio w HubSpot. 

Model GTP sam poprowadzi nas przez proces tworzenia szkicu, zadając odpowiednie pytania.

Następnie poprosi zgodę o kontakt z API HubSpot, aby stworzyć podgląd strony docelowej. Na widoku podglądu dostępny będzie przycisk, który pozwoli zalogować się na konto HubSpot i tam zapisać gotowy szkic.

Dalej możemy pracować nad stroną, na przykład dodając elementy graficzne, już bezpośrednio w HubSpot. To turboprzyśpieszenie, warto je wypróbować.

Jak sztuczna inteligencja wspomaga content marketing?

Narzędzia oparte na sztucznej inteligencji, takie jak te wbudowane w HubSpot, mogą być niezwykle pomocne przy tworzeniu treści. Od zbierania pomysłów, poprzez tworzenie planu i generowanie tekstu, aż po publikację i promocję – sztuczna inteligencja może znacznie ułatwić i przyspieszyć cały proces. Pozwala także łatwo reformatować treści – dodawać obrazy, kolejne wersje językowe czy wersję audio. Oczywiście, nadal istnieje potrzeba ludzkiej interwencji, ale znaczna część pracy jest już wykonana. Dzięki temu możesz skupić się na szlifowaniu przekazu i stylu.

Oczywiście ten przewodnik to trochę "fikcja". W codziennej pracy content marketera nie wykorzystuję nigdy wszystkich wymienionych narzędzi na raz. Potrzebują one przede wszystkim merytorycznego pokarmu i redaktorskiego oka, żeby stworzyć treści wartościowe dla odbiorców, a także kogoś kto poprowadzi je, by pracowały dla spójnej strategii treści. Mimo to szacuję, że możliwości takie jak automatyczne generowanie metaopisów i tłumaczeń, tworzenie podsumowań, czy szkiców do dalszej pracy oszczędzają mi ok 25% czasu potrzebnego na przygotowanie pełnej wersji artykułu (jeśli dodać do tego możliwości chataGPT oszczędności robią się naprawdę znaczne).

HubSpot demo contact banner

Mam nadzieję, że ten przewodnik pomoże Ci wykorzystywać sztuczną inteligencję w codziennej pracy i zachęcam do dalszego zgłębiania tego zagadnienia i eksperymentowania z narzędziami AI.

Chcesz dowiedzieć się więcej o narzędziach do content marketingu dostępnych w HubSpot? A może wolisz powierzyć swojego bloga ekspertom, którzy stworzą wpisy przyjazne dla wyszukiwarek i wartościowe dla czytelników? Skontaktuj się z nami, a na pewno pomożemy!