HERO_SOCIAL_linkedin HERO_SOCIAL_facebook HERO_SOCIAL_twitter
HubSpot

Starter czy Professional? Który poziom Sales Hub wybrać?

Starter czy Professional? Który poziom Sales Hub wybrać?
9:00

 

Hubspot Sales Hub to narzędzie które stanowi naturalną alternatywę dla tradycyjnych systemów CRM oraz systemów wsparcia sprzedaży, jak np. SalesLoft czy Outreach. Jednym z założeń HubSpot jest to, że jest to rozwiązanie klasy Enterprise-grade, więc może dowolnie rosnąć z organizacją od jednoosobowej działalności freelnacera aż do korporacji międzynarodowej.

W tym artykule wskażę cechy, które umożliwiają skalowalność Sales Hub. Przede wszystkim jednak wskażę najważniejsze różnice między pakietami Starter i Professional, aby ułatwić wybór, który często dokonuje się właśnie między tymi pakietami.

CRM, który rozwija się razem z Twoją firmą

Jedną z cech Sales Hub i całego HubSpot CRM, którą często wskazuje się jako jego zaletę, jest skalowalność. Co to oznacza i jakie cechy sprawiają, że HubSpot może rosnąć razem z firmą?

Jest to możliwe dzięki takim cechom:

 • Integruje się z infrastrukturą z minimalną ilością skomplikowanych działań (HubSpot ma ponad 1500 gotowych integracji i dostępną dokumentację API).
 • Ma duże możliwości customizacji i personalizacji.
 • Jest wystarczająco wydajny, aby można go było skalować w zależności od potrzeb korzystającej z niego firmy.
 • Jest odpowiednio zabezpieczony przed zagrożeniami zewnętrznymi i wyciekami danych.

Kiedy przedsiębiorstwo się rozwija, warto także zwrócić uwagę na dostępność funkcji, które mogą okazać się potrzebne na kolejnych etapach, a także rozwój samej technologii i innowacje oferowane przez dostawcę. W tym kontekście cechami wyróżniającymi Sales Hub są także:

 • Wsparcie nowych technologii – w tym coraz szersze wykorzystanie AI.
 • Wbudowane CPQ (configure, price, quote), czyli narzędzie dla handlowców pozwalające samodzielnie generować szybko dokładne wyceny dla produktów i usług, które posiadają wiele opcji konfiguracyjnych.
 • Łatwe w użyciu i zoptymalizowane narzędzie do raportowania (biblioteka przygotowanych raportów).
 • Łatwe w użyciu narzędzie do Account Based Marketingu.

CRM dla małych i średnich firm

Ale co jeżeli zarządzam na razie małą lub średnią firmą, chciałbym mieć już coś więcej niż Excela, ale jeszcze nie wiem, czy wszystkie funkcje w wyższych licencjach są mi potrzebne?

O różnicach pomiędzy systemem CRM a prostą bazą danych, taką jak Excel, pisałem ostatnio w tym artykule. Przewagi CRM są trudne do przecenienia. Kiedy decyzja o zakupie HubSpot Sales Hub jest już podjęta, pojawia się jednak często pytanie, czy wybrać wersję Starter czy Professional.

Wybierz CRM contact banner

Mimo, że na pierwszy rzut może się wydawać, że Sales Hub w wersji starter może być pokryć większość potrzeb organizacji, to jednak dopiero wersja Professional umożliwia zaprojektowanie zautomatyzowanego procesu sprzedaży w firmie. Dlatego wybierając pakiet, należy wziąć pod uwagę nie tylko wielkość przedsiębiorstwa, lecz także jego potrzeby dotyczące konkretnych funkcji, szczególnie w zakresie automatyzacji.

Sales Hub Starter czy Professional?

Różnice między planami Starter i Professional w Sales Hub dotyczą m.in. zwiększenia limitów wielu istotnych funkcji.

W wersji Professional dostępnych jest do 15 lejków sprzedażowych. W planie Starter dostępne są tylko 2. Jest to zbyt mało żeby prowadzić rozbudowaną sprzedaż. Z lejków sprzedażowych można korzystać także w innych celach, jak np. przy odnowieniach subskrypcji.

Chatboty w obu wersjach mogą tworzyć zgłoszenia, kwalifikować potencjalnych klientów czy rezerwować spotkania. Ale dopiero w wersji PRO mają możliwości stosowania rozgałęzienia logicznego, co umożliwia przygotowania bardziej zaawansowanej obsługi klienta.

Tworzenie wspólnej skrzynki dla zespołu, która będzie obejmować różne kanały komunikacji, jak e-mail, Messenger, chat na stronie czy formularz zgłoszeniowy. W wersji pro może być ich 100 a w starterze jedna z ograniczonymi funkcjonalnościami.

Raportowanie: w wersji PRO mamy dostępnych aż 25 pulpitów z 30 raportami, które możemy do nich załączyć, a w starterze odpowiednio 10 z 10 raportami.

W wersji Pro możemy tworzyć i przedzielać dowolne cele dla zespołów czy indywidualnych osób, a w wersji Starter jesteśmy ograniczeni tylko do podstawowych miesięcznych celów związanych z przychodami.

Jeżeli dzwonimy przez HubSpot, to w przypadku startera mamy 500 minut dostępnych w miesiącu, a w wersji PRO aż 3000.

Możliwość wykorzystania wielu walut: w wersji Professional zwiększa się z 5 do 30.

Są też funkcje, które zaczynają się dopiero od wersji Professional takie jak:

 • Przepływy pracy (workflows) - Do 300 w pełni dostosowanych automatycznych procesów (workflow), w tym workflows oparte na ofertach, dzięki czemu można zautomatyzować większość procesów.
 • Biblioteka praktyk i podpowiedzi (playbooks) – Dzięki niej można zbudować bazę zasobów takich jak przewodniki, skrypty, najważniejsze pytania czy zagadnienia branżowe dla zespołu sprzedażowego. Będą one automatycznie wyświetlać zespołowi zalecane treści, np. podczas spotkania czy rozmowy telefonicznej.
 • Sekwencje - Zautomatyzowane działania związane z pozyskiwaniem kontaktów, śledzeniem i czasochłonnymi zadaniami. Można stworzyć sekwencje spersonalizowanych wiadomości e-mail z odpowiednio skonfigurowanymi przerwami, przypomnienia o ważnych zadaniach do wykonania, wysyłki zaproszeń do LinkedIn oraz inne działania. Więcej o tym, jak to zrobić i jakie przynosi korzyści przeczytasz w moim artykule o sekwencjach sprzedażowych.
 • Analiza sprzedaży - Zbiór w pełni dostosowywalnych, gotowych raportów, które możesz edytować i zapisywać w swoich pulpitach/ dashboardach. Raporty z analizy sprzedaży dostarczają ogólnego wglądu w proces sprzedaży. Dzięki temu możesz prowadzić coaching zespołu i poprawiać wyniki w czasie rzeczywistym. Każdy handlowiec może sobie sam sobie zrobić taki raport i na bieżąco kontrolować swoją pracę.
 • Account Base Marketing - Pozwala stworzyć strategię opartą na mocno spersonalizowanych działaniach pod konkretną firmę i zarządzać nią oraz stworzyć szczegółowe raporty do śledzenia działań dla wszystkich firm oznaczonych jako konta docelowe, czyli target accounts.
 • Nadawanie scoringu transakcjom i firmom, dzięki któremu z łatwością zakwalifikujesz leady i będziesz mógł poświęcać czas najbardziej obiecującym potencjalnym klientom.
 • Automatyczna rotacja potencjalnych klientów (leadów).
 • Możliwość tworzenia podziału na zespoły. Możesz rotować potencjalnych klientów, sortować treści i łatwo raportować o wynikach każdego zespołu.
 • Transkrypcja rozmów i coaching.
 • Tworzenie prognoz.
 • Podpis elektroniczny.
 • Wiadomości wideo 1:1 - Filmy pomocowe dla klientów, które nagrasz za pomocą kamery laptopa lub narzędzia do udostępniania ekranu. Dodawasz je do wiadomości e-mail i zgłoszeń, lub osadzisz w swoich artykułach w bazie wiedzy HubSpot. Wszystko to z poziomu swojego konta HubSpot.
 • Dostęp do panelu prospectingowego,

Jak widać, jeśli zależy nam na automatycznej rotacji klientów, tworzeniu przepływów pracy, sekwencji czy kwalifikacji leadów przy pomocy scoringu, plan Professional może okazać się niezbędny.

Który plan HubSpot wybrać?

Najważniejsze to odpowiedzieć sobie na pytanie, czego tak właściwie potrzebuje i na jakim etapie rozwoju znajduje się moja firma, aby wybrać licencję odpowiednią dla siebie.

Jeżeli handlowcy jeżdżą do klientów, uzupełniają notatki po spotkaniu na kartce papieru lub w notatniku, a potem przepisują je do CRM – to plan Starter i tak będzie ogromnym skokiem.

Natomiast jeżeli chcesz wykorzystywać technologię i dodatkowo działasz także cyfrowo, to lepszym wyborem może być plan Sales Hub Professional.

Plusem rozwiązań HubSpot jest to, że możesz początkowo wybrać licencje niżej i w każdej chwili wskoczyć wyżej. Możesz także wybrać różne poziomy licencji dla różnych użytkowników, a plan Sales Hub dobierasz niezależnie od pozostałych „hubów”, np. Marketing Hub czy Service Hub. To daje naprawdę dużą elastyczność i pomaga dobrać koszty do konkretnych potrzeb w danej chwili.

Jeśli nadal nie jesteś pewien, który plan sprawdzi się najlepiej w Twoim wypadku, skontaktuj się z nami! Chętnie pomożemy określić Twoje cyfrowe potrzeby, a także zaprezentujemy Ci konkretne funkcje podczas krótkiego demo!