Hubspot Sales Hub to narzędzie które stanowi naturalną alternatywę dla tradycyjnych systemów CRM oraz systemów wsparcia sprzedaży, jak np. SalesLoft czy Outreach. Jednym z założeń HubSpot jest to, że jest to rozwiązanie klasy Enterprise-grade, więc może dowolnie rosnąć z organizacją od jednoosobowej działalności freelnacera aż do korporacji międzynarodowej.
W tym artykule wskażę cechy, które umożliwiają skalowalność Sales Hub. Przede wszystkim jednak wskażę najważniejsze różnice między pakietami Starter i Professional, aby ułatwić wybór, który często dokonuje się właśnie między tymi pakietami.
Jedną z cech Sales Hub i całego HubSpot CRM, którą często wskazuje się jako jego zaletę, jest skalowalność. Co to oznacza i jakie cechy sprawiają, że HubSpot może rosnąć razem z firmą?
Jest to możliwe dzięki takim cechom:
Kiedy przedsiębiorstwo się rozwija, warto także zwrócić uwagę na dostępność funkcji, które mogą okazać się potrzebne na kolejnych etapach, a także rozwój samej technologii i innowacje oferowane przez dostawcę. W tym kontekście cechami wyróżniającymi Sales Hub są także:
Ale co jeżeli zarządzam na razie małą lub średnią firmą, chciałbym mieć już coś więcej niż Excela, ale jeszcze nie wiem, czy wszystkie funkcje w wyższych licencjach są mi potrzebne?
O różnicach pomiędzy systemem CRM a prostą bazą danych, taką jak Excel, pisałem ostatnio w tym artykule. Przewagi CRM są trudne do przecenienia. Kiedy decyzja o zakupie HubSpot Sales Hub jest już podjęta, pojawia się jednak często pytanie, czy wybrać wersję Starter czy Professional.
Mimo, że na pierwszy rzut może się wydawać, że Sales Hub w wersji starter może być pokryć większość potrzeb organizacji, to jednak dopiero wersja Professional umożliwia zaprojektowanie zautomatyzowanego procesu sprzedaży w firmie. Dlatego wybierając pakiet, należy wziąć pod uwagę nie tylko wielkość przedsiębiorstwa, lecz także jego potrzeby dotyczące konkretnych funkcji, szczególnie w zakresie automatyzacji.
Różnice między planami Starter i Professional w Sales Hub dotyczą m.in. zwiększenia limitów wielu istotnych funkcji.
W wersji Professional dostępnych jest do 15 lejków sprzedażowych. W planie Starter dostępne są tylko 2. Jest to zbyt mało żeby prowadzić rozbudowaną sprzedaż. Z lejków sprzedażowych można korzystać także w innych celach, jak np. przy odnowieniach subskrypcji.
Chatboty w obu wersjach mogą tworzyć zgłoszenia, kwalifikować potencjalnych klientów czy rezerwować spotkania. Ale dopiero w wersji PRO mają możliwości stosowania rozgałęzienia logicznego, co umożliwia przygotowania bardziej zaawansowanej obsługi klienta.
Tworzenie wspólnej skrzynki dla zespołu, która będzie obejmować różne kanały komunikacji, jak e-mail, Messenger, chat na stronie czy formularz zgłoszeniowy. W wersji pro może być ich 100 a w starterze jedna z ograniczonymi funkcjonalnościami.
Raportowanie: w wersji PRO mamy dostępnych aż 25 pulpitów z 30 raportami, które możemy do nich załączyć, a w starterze odpowiednio 10 z 10 raportami.
W wersji Pro możemy tworzyć i przedzielać dowolne cele dla zespołów czy indywidualnych osób, a w wersji Starter jesteśmy ograniczeni tylko do podstawowych miesięcznych celów związanych z przychodami.
Jeżeli dzwonimy przez HubSpot, to w przypadku startera mamy 500 minut dostępnych w miesiącu, a w wersji PRO aż 3000.
Możliwość wykorzystania wielu walut: w wersji Professional zwiększa się z 5 do 30.
Są też funkcje, które zaczynają się dopiero od wersji Professional takie jak:
Jak widać, jeśli zależy nam na automatycznej rotacji klientów, tworzeniu przepływów pracy, sekwencji czy kwalifikacji leadów przy pomocy scoringu, plan Professional może okazać się niezbędny.
Najważniejsze to odpowiedzieć sobie na pytanie, czego tak właściwie potrzebuje i na jakim etapie rozwoju znajduje się moja firma, aby wybrać licencję odpowiednią dla siebie.
Jeżeli handlowcy jeżdżą do klientów, uzupełniają notatki po spotkaniu na kartce papieru lub w notatniku, a potem przepisują je do CRM – to plan Starter i tak będzie ogromnym skokiem.
Natomiast jeżeli chcesz wykorzystywać technologię i dodatkowo działasz także cyfrowo, to lepszym wyborem może być plan Sales Hub Professional.
Plusem rozwiązań HubSpot jest to, że możesz początkowo wybrać licencje niżej i w każdej chwili wskoczyć wyżej. Możesz także wybrać różne poziomy licencji dla różnych użytkowników, a plan Sales Hub dobierasz niezależnie od pozostałych „hubów”, np. Marketing Hub czy Service Hub. To daje naprawdę dużą elastyczność i pomaga dobrać koszty do konkretnych potrzeb w danej chwili.
Jeśli nadal nie jesteś pewien, który plan sprawdzi się najlepiej w Twoim wypadku, skontaktuj się z nami! Chętnie pomożemy określić Twoje cyfrowe potrzeby, a także zaprezentujemy Ci konkretne funkcje podczas krótkiego demo!