HERO_SOCIAL_linkedin HERO_SOCIAL_facebook HERO_SOCIAL_twitter
B2B Marketing

Chciałbyś pisać skutecznego bloga SEO? Załatwione!

O czym powinieneś pisać? Gdzie szukać inspiracji? Jak inni znajdą twojego bloga? Czy zechcą go przeczytać? I jak przyciągnąć dzięki blogowi nowych klientów? Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się nad którymś z powyższych pytań, ten post jest dla ciebie! Przeczytaj, jak stworzyć skutecznego bloga SEO krok po kroku.

Czym jest blogowanie?

Blog jest przestrzenią, gdzie regularnie publikuje się i promuje nowe treści związane z twoją firmą i branżą; na przykład tutaj, na blogu GROW, piszemy o tematyce marketingu i sprzedaży B2B i narzędziach, które je ułatwiają. Głównym celem każdego bloga jest pomoc jego czytelnikom. Treści zawarte na twoim blogu muszą odnosić się do konkretnego tematu, a odwiedzający powinni móc nauczyć się dzięki wpisowi czegoś nowego. Należy sprawić, aby opuścili stronę z pozytywną opinią na temat twojej marki lub firmy.

Dlaczego warto prowadzić bloga?

Chyba lepiej zapytać: dlaczego nie? Blogi gwarantują przecież mnóstwo korzyści. Jasne, potrzeba czasu, żeby znaleźć temat, zebrać informacje, stworzyć treści do publikacji, zoptymalizować je na potrzeby SEO, zaprojektować szatę graficzną i wypromować wpisy. Jednak, gdy twój blog pojawi się już online, będzie sam dla ciebie „pracował”.

Blogi mogą pomóc w następujących kwestiach:

 • zbudować zaufanie wśród twoich czytelników (poprzez promocję ciebie jako eksperta w konkretnej dziedzinie),
 • ułatwić twojej grupie docelowej dotarcie do ciebie, zwłaszcza, jeśli stworzyłeś bloga SEO,
 • przyciągnąć "nieznajomych" i sprawić, że staną się "odwiedzającymi/ klientami" (tzw. inbound marketing).

Jeśli nie masz wystarczająco dużo czasu, aby samodzielnie pisać bloga, nic straconego! Skontaktuj się z GROW, a nasi specjaliści ci w tym pomogą!

Cztery wskazówki jak pisać skutecznego bloga SEO

Decyzja o tym, że powinieneś pisać bloga to jedno, ale samo pisanie bloga SEO to już zupełnie inna kwestia. Jeśli zastosujesz poniższe wskazówki, w mgnieniu oka zaczniesz działać na pełnych obrotach.

1. Temat i tytuł bloga

TEMAT: jeden temat w jednym poście

Wybierając temat, pomyśl o odbiorcach: z jakimi problemami i pytaniami się mierzą? Swoim czytelnikom powinieneś przedstawić treść wartą zapisania czy udostępnienia dalej. Nie pisz o sobie, ale pisz o swych umiejętnościach specjalistycznych związanych z twoim sektorem. I pamiętaj: w pojedynczym poście skup się na jednym temacie.
By ułatwić sobie decyzję na temat tego, o czym pisać, stwórz listę potencjalnych tematów na bloga. Poniższe pytania mogą okazać się dla pomocne podczas burzy mózgów (tak, jak i HubSpot Blog Idea Generator).

 • Jakie pytania zadają sobie obecni i potencjalni klienci?
 • Jakiego rodzaju pomocy może potrzebować twój potencjalny klient?
 • Czego ludzie chcieliby się dowiedzieć na temat twojej branży?
 • Jakie informacje przekazują twoi konkurenci oraz branża?

Bardzo przydatna wskazówka: połącz ze sobą tematy, których zadaniem jest doprowadzenie użytkownika strony internetowej do wykonania tej samej czynności lub odpowiedzi na to samo wezwanie do akcji (CTA), np. blogi o content marketingu, które oferują e-Booki o content marketingu do pobrania.

Następnie sprawdź, jakie kombinacje słów-kluczy mają najlepsze wyniki w odniesieniu do tematów, które wypisałeś: jakich kluczowych sformułowań używają twoi potencjalni klienci oraz osoby z branży? Jakie hasła wyszukują w Google? To bardzo ważne, abyś zebrał na ten temat jak najwięcej informacji i upewnił się, że twój blog pojawi się wysoko w wynikach wyszukiwania twoich potencjalnych klientów (więcej o SEO przeczytasz w punkcie 2).

TYTUŁ: im bardziej konkretny, tym lepiej

Tytuł ma za zadanie przyciągnąć czytelnika, dlatego musisz się upewnić, że jest dobry.

 • Im bardziej konkretny tytuł, tym lepiej: dzięki temu twoi czytelnicy będą dokładnie wiedzieli, czego spodziewać się po tekście.
 • Jasno wytłumacz, jakie korzyści niesie ze sobą czytanie twojego bloga: czego czytelnicy się dzięki niemu nauczą.
 • W tytule wykorzystaj kluczową frazę, która odnosi się do zawartości twojego bloga. Jednocześnie zawsze dbaj o to, aby tytuł brzmiał naturalnie: piszesz przede wszystkim dla czytelników, nie dla Google’a.
 • Ogranicz liczbę znaków w tytule do 50-60, aby silniki wyszukiwarek takich jak Google mogły wyświetlać go, jako czytelny podgląd.

Dla przykładu, zwróć uwagę na tytuł tego bloga: “Chciałbyś pisać skutecznego bloga SEO? Załatwione!”.

 • Wiesz dokładnie, czego się spodziewać: tutaj znajdziesz wskazówki, jak pisać efektywnego bloga SEO. Pytanie w tytule delikatnie prowokuje, a wykrzyknik na końcu wabi czytelnika (uważaj jednak, aby nie przesadzić i nie wyjść na zbyt "krzykliwego").
 • Kluczowe hasło to “pisanie blogów SEO”: takiej frazy wyszukuje nasza grupa docelowa w Google, więc dokładnie taka kombinacja słów przewija się przez cały tekst.
 • Nasz tytuł składa się z 34 znaków, dzięki czemu będzie wyglądał idealnie na liście wyników wyszukiwania.

2. Szata graficzna i optymalizacja SEO

Szata graficzna: struktura, białe tło i zdjęcia

Zależy Ci na tym, aby twój blog był czytany, więc oprócz jego zawartości i stylu pisania musisz zadbać o to, aby szata graficzna przyciągała czytelników.

 • Zacznij od odpowiednio dobranego, atrakcyjnego zdjęcia w dobrej jakości na samej górze – ono często pełni rolę zwiastuna tego, co zawarte jest w tekście. Pamiętaj, by wykorzystywać zdjęcia i filmy w postach tak, by rozdzielić dłuższe paragrafy tekstu.
 • Zostaw wystarczająco dużo białego tła pomiędzy tytułami, paragrafami, itd. Dzięki temu post będzie przejrzysty, co zachęci czytelników, by kontynuowali czytanie. Ponadto, białe tło pomaga twoim czytelnikom skupić się na tym, co naprawdę ważne.
 • Stwórz strukturę tekstu z wykorzystaniem tytułów, list, wytłuszczonych fraz, czy cytatów. Większość czytelników najpierw przebiegnie wzrokiem po tekście, zanim zdecyduje się przeczytać go w całości, więc upewnij się, że najważniejsze frazy są uwydatnione i łatwe do wyłapania.

SEO: kluczowe frazy oraz linki

Sprawdź, jakich informacji twoja grupa docelowa szuka w Internecie: jakie ma pytania, jakich kluczowych haseł używa, jaka jest kombinacja pojęć, które wpisują w wyszukiwarkę internetową? Możesz zajść bardzo daleko jedynie dzięki zdrowemu rozsądkowi! Ponadto, wykorzystaj poniższe wskazówki do tego, aby dowiedzieć się, jakich konkretnych haseł będących kombinacją słów kluczy (tzw. długi ogon) powinieneś używać.

 • Wpisz w wyszukiwarkę Google kilka kombinacji słów kluczy. Sprawdź, jakie wyniki prezentuje Google. Zwróć uwagę zarówno na proponowane frazy w polu wyszukiwania, jak i na wyniki wyszukiwania poniżej: są to najczęściej wyszukiwane kombinacje słów. Rzuć okiem na strony, które pojawiły się wysoko w wynikach wyszukiwania – są one prowadzone przez osoby, które opanowały sztukę SEO do perfekcji.
 • Sprawdź popularność oraz konkurencję dla różnych kluczowych słów lub fraz za pomocą takich internetowych narzędzi, jak Google Ads keyword planner, Yoast, Ubersuggest (narzędzie stworzone przez guru SEO, Neila Patela), czy też Moz. Możesz też poprosić o pomoc doświadczonego specjalistę.

Kiedy już zdecydujesz, jakiego kluczowego hasła użyć, możesz rozpocząć optymalizację twojego bloga, używając tego frazy kluczowej (lub jej fragmentów, czy wariacji) w strategicznych miejscach:

 • w tytule strony,
 • w adresie URL,
 • w tytule bloga (H1),
 • w podtytułach (H2, H3 itd.),
 • w treści posta,
 • w atrybucie ALT (alternatywny opis obrazka, wyświetlany kiedy obrazek się nie załaduje).

Upewnij się, że wszystko brzmi naturalnie. W przeciwnym wypadku czytelnicy stracą zainteresowanie. Innymi słowy: nie przesadź. Nie musisz wpisywać dokładnie takiego samego hasła w każdym tytule, czy paragrafie. Używaj wariacji lub synonimów kluczowego słowa, aby zachować płynność tekstu – Google jest wystarczająco mądry, by wychwycić te terminy.
Ważne jest też, abyś w tekście umieścił kilka linków do interesujących treści na Twoim i na innych blogach. Dzięki temu Google wyświetli twoją stronę wyżej w wynikach wyszukiwania, ponieważ taki zabieg dowodzi tego, że chcesz pomóc swoim czytelnikom. Zadbaj o:

 • linki wewnętrzne: do treści publikowanych przez twoją firmę, np. blogi, białe księgi, albo e-booki;
 • linki zewnętrzne: do rzetelnych (najlepiej też popularnych) źródeł. To zasygnalizuje wyszukiwarce Google, że zebrałeś potrzebne informacje.

3. Wykorzystanie CTA na blogach w celu pozyskiwania leadów

Czego się dotychczas nauczyliśmy? Czytelnicy są zawsze najważniejsi: piszesz bloga po to, by pomóc osobom go odwiedzającym. Oczywiście, musisz również wypromować i sprzedać swoją markę i produkt – nie ma potrzeby, aby to ukrywać. Jednak nie możesz sprawić, że będzie to zbyt oczywiste. Pokaż swoim czytelnikom, że wiesz, o czym mówisz i zaufaj, że są gotowi na kolejny krok.

Strategiczne popchnięcie czytelnika do przodu – w formie CTA (wezwanie do akcji – ang. call to action), które jest bezpośrednio związane z tematem twojego bloga – może pomóc obrać mu właściwą ścieżkę. Powinieneś zatem znaleźć ofertę, która jednocześnie zainteresuje Twoich czytelników i wpisze się w treść Twojego bloga. Wówczas pamiętaj o poniższych wskazówkach.

 • Wybierz subtelne CTA, jak na przykład wcielony w tekst odnośnik, który zamieścisz po pierwszych kilku paragrafach bloga. Jest to dokładnie taki sam zabieg, jaki zastosowaliśmy na końcu sekcji zatytułowanej “Dlaczego warto pisać bloga?”. Fragment “skontaktuj się z GROW, a nasi specjaliści ci w tym pomogą!” jest odnośnikiem.
 • Zamieść jasne i wyraźne CTA na końcu każdego posta. W naszym wypadku jest to sugestia, abyś zajrzał do naszej bazy wiedzy i poznał lepiej temat content marketingu – sprawdź sam na końcu tego bloga (i w żadnym wypadku nie wahaj się kliknąć w odnośnik!).
 • Eksperymentuj z różnymi rodzajami CTA, aby zobaczyć, które sprawdzają się najlepiej: spróbuj różnych form (tekst, przyciski, obrazy, itd.) i pozycji (na górze, na dole, po którejś ze stron, na środku, itd.). Pamiętaj, aby przeanalizować wyniki.

Marketing B2B contact banner

4. Wtyczki do mediów społecznościowych na twoim blogu

Pomocne blogi zostaną udostępnione w mediach społecznościowych szybciej, niż sądzisz. Z tego względu powinieneś zadbać o widoczne wtyczki do mediów społecznościowych, aby udostępnianie postów było możliwie najłatwiejsze. Dzięki temu czytelnikom wystarczy jedno kliknięcie, by podzielić się z innymi twoją treścią.

Pamiętaj: każdy blog ma za zadanie przyciągnąć odwiedzających, więc nie spiesz się i zadbaj o to, by każdy z Twoich postów był wart przeczytania. Staraj się też publikować regularnie i zadbaj o to, by twój styl pisania był jednolity.

Jeśli chciałbyś, aby powiadomienia o nowych postach na twoim blogu trafiały bezpośrednio do skrzynki odbiorczej czytelników, musi być to całkowicie zgodne z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych, RODO.

Lista elementów potrzebnych do tworzenia skutecznego bloga SEO w pigułce:

Czy wybrałem odpowiedni temat?

 • pouczający, konkretny i jasno zdefiniowany
 • związany z zainteresowaniami moich potencjalnych klientów/ czytelników
 • o naszej branży (nie o naszej firmie)

Czy mój tytuł przyciąga czytelników?

 • czy sygnalizuje, dlaczego post jest przydatny?
 • czy wyróżnia się pod względem języka i szaty graficznej?
 • czy zawiera konkretne hasło składające się ze słów kluczy (poniżej 60 znaków)?

Czy mój blog wygląda atrakcyjnie?

 • zdjęcie na górze
 • dużo białego tła
 • jasna struktura (tytuły, listy, itd.)

Czy mój blog jest zoptymalizowany zgodnie z SEO?

 • tytuł strony
 • adres URL
 • atrybut ALT dla obrazów
 • podtytuły i treść

Czy promuję moją ofertę?

Czy CTA jest związane z tematem bloga (np. “pobierz e-book”)?

Czy odwiedzający mogą z łatwością udostępnić mój blog w mediach społecznościowych?

Czy wtyczki do mediów społecznościowych są widoczne?

 

Blog przydatny dla czytelników i widoczny dla wyszukiwarek to zasób, który będzie skutecznie pracował na sukces Twojej firmy jeszcze długo, dlatego warto zainwestować w jego przygotowanie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak marketing treści pomaga w pozyskiwaniu klientów, koniecznie zajrzyj do naszej bazy wiedzy