HERO_SOCIAL_linkedin HERO_SOCIAL_facebook HERO_SOCIAL_twitter
Cyfrowa Sprzedaż

HubSpot czy Salesforce?

HubSpot czy Salesforce?
11:43

 

Sales Hub pozostaje na rynku topowym rozwiązaniem, które wybierają firmy stawiające na wysoką funkcjonalność, skalowalność, ale i połączoną z tym prostotę. HubSpot nie jest natomiast jedynymi CRM-em na rynku. Aby dostrzec potencjał jego możliwości, warto spojrzeć, jak prezentuje się na tle innych, konkurencyjnych rozwiązań. Wciąż najbardziej znanym z nich jest Salceforce – system, który dzisiaj chcemy z HubSpotem porównać.

HubSpot Sales Hub i Salesforce Sales Cloud – zacznijmy od podstaw

Od oprogramowania sprzedażowego masz prawo oczekiwać przede wszystkim skuteczności. Aby móc osiągać założone cele biznesowe, potrzebujesz więc narzędzia intuicyjnego, prostego w obsłudze, zwiększającego twoją produktywności i rozwijającego się razem z Tobą i Twoim biznesem. Pod tym względem HubSpot i Salceforce znacząco się od siebie różnią.

Przede wszystkim HubSpot to budowana od podstaw platforma kliencka z całym oprogramowaniem, integracjami i zasobami potrzebnymi do połączenia marketingu, sprzedaży, zarządzania treścią i obsługi klienta. Platformę tworzy wiele różnych produktów, których możesz używać pojedynczo lub razem, w zależności od swoich potrzeb. Ważne jest to, że cały system składa się z klocków idealnie ze sobą połączonych, tworzących spójny ekosystem, co przekłada się choćby na tempo i sprawność różnego rodzaju integracji.

Jednym z elementów HubSpot jest Sales Hub, czyli oprogramowanie do automatyzacji sprzedaży. Jego ogromnym atutem jest prostota, ułatwiająca wdrożenie i efektywną pracę zespołów sprzedażowych.

Salesforce z kolei to platforma do zarządzania relacjami z klientami (CRM) z aplikacjami do sprzedaży, obsługi, marketingu i nie tylko, które pomagają połączyć klientów i firmy. Sales Cloud to CRM sprzedaży Salesforce obejmujący narzędzia do automatyzacji, raportowania, zarządzania transakcjami i nie tylko. Obecnie oferowany klientom system pod nazwą Salceforce powstał przez kupowanie innych firm z gotowymi rozwiązaniami, aplikacjami, modułami, które przystosowane zostały następnie do głównego systemu. To jednak klocki ze sobą pozszywane, a nie idealnie do siebie dopasowane i to niestety czuć, a czuje to przede wszystkim klient korzystający z poszczególnych rozwiązań Salesforce.

Z pozoru oba te narzędzia mogą się wydawać podobne. Oba służą automatyzacji sprzedaży, efektywnej pracy z danymi, mają pomagać w raportowaniu. Każde z nich oferuje jednak nieco inne możliwości, opiera się na innych zasadach, inaczej jest zbudowane.

Co możesz zyskać dzięki HubSpot i Salesforce?

Porównać dwa tak duże narzędzia nie jest łatwo, ale można próbować dokonać zestawienia w kluczowych – właściwie dla wszystkich użytkowników – obszarach, takich jak: połączenia, produktywność i wsparcie. Spróbujmy zatem przyjrzeć się tym dwóm produktom od tych właśnie stron.

Wybierz CRM contact banner

Więcej czy mniej połączeń?

Salesforce Sales Cloud oferuje swoim użytkownikom szerokie funkcje raportowania, gotowe szablony raportów, które przede wszystkim pomagają monitorować pipeline, produktywność zespołu sprzedaży i prognozować przyszłe przychody. Zaawansowane raportowanie i prognozowanie sprzedaży z reguły oznacza konieczność zakupienia dodatkowych funkcjonalności. Plusem jest z pewnością to, że Salesforce App Marketplace umożliwia klientom integrację z narzędziami innych firm. Tutaj jednak niestety trzeba się na chwilę zatrzymać. Ponieważ Salceforce powstał z połączenia kilku różnych produktów od różnych dostawców, integracje, choć możliwe, nie przebiegają tak łatwo, jak często próbuje obiecywać marka. Wielokrotnie klienci Salceforce skarżyli się na żmudny i czasochłonny proces integracji, który i tak nie zawsze dawał do końca pożądane efekty. To zresztą jedna z głównych przyczyn, dla których Salceforce jako rozwiązanie w ogóle wdraża się dłużej. Jeśli w przypadku HubSpota wielu klientów schodzi poniżej 2 miesięcy, tutaj najczęściej mówi się o 3 miesiącach albo jeszcze dłuższym czasie.

Sales Hub zapewnia natomiast pełny wgląd we wskaźniki sprzedaży. Możesz sprawdzić kluczowe dla siebie wskaźniki bez konieczności proszenia o pomoc administratora czy analityka. HubSpot oprogramowanie raportujące ma naprawdę potężne, jest ono przy tym bardzo intuicyjne, co nie pozostaje bez znaczenia. W końcu funkcje raportowania HubSpot dają Ci naprawdę szeroki wgląd w pipeline, co pozwala dokładnie prognozować wydajność i planować pracę zespołu tak, aby osiągnąć zakładane cele. Sales Hub jest przede wszystkim bardzo intuicyjny w obsłudze, ma przejrzysty pulpit i nawigację, integracje także przebiegają tutaj bardzo sprawnie. Administrator IT, szczególnie w przypadku mniejszych firm, wydaje się wielokrotnie niepotrzebny, a z pewnością nie jest tak kluczową postacią, jakiej wymagać zdaje się SalesForce.

Dodatkowym atutem w HubSpot są oczywiście szablony e-maili, ujednolicone raportowanie i Lead Scoring – narzędzia, które pomagają poprawić współpracę między zespołami sprzedaży i marketingu. Zapomnij o konektorach, konieczności synchronizacji danych – to wszystko dzieje się bez Twojego udziału. W HubSpocie to wszystko staje się prostsze. Salesforce ma naprawdę dobrze narzędzia, potężne możliwości, różne ich pochodzenie utrudnia jednak codzienne jest połączenie w spójny dla użytkownika system. Użytkownika, który zamiast napotykać kolejne problemy w integracji albo spędzać długie godziny na zrozumieniu zasad pracy z narzędziem, chce z niego po prostu efektywnie korzystać.

Produktywność na miarę oczekiwań

Sales Cloud sprawnie prowadzi managerów przez procesy pozyskiwania i pielęgnowania leadów, powiadamiając ich, kiedy wysłać wiadomość e-mail do potencjalnego klienta, kiedy się kontaktować, a kiedy lepiej czekać. Ciekawie prezentuje się Sales Cloud Einstein – usługa oparta na sztucznej inteligencji gotowa do integracji z Salesforce CRM, a w efekcie oferująca analizy predykcyjne. Niestety Sales Cloud Einstein wymaga dodatkowych zakupów. Do dyspozycji masz naprawdę potężne narzędzia, za każde dodatkowe rozwiązanie musisz jednak zapłacić. Podobnie zresztą jak za suport do niego, ale o tym będzie mowa za chwilę. To wszystko sprawia, że Salesforce po prostu uchodzi na rynku za drogie, choć potężne narzędzie. Narzędzie, które może mieć uzasadnienie w przypadku dużych firm, przedsiębiorstw i korporacji, dla małych i średnich biznesów najczęściej okazuje się przytłaczający i zbyt kosztowny.

Dzięki Sales Hub możesz tworzyć dokładne prognozy sprzedaży, zarządzać i utrzymywać silne lejki sprzedażowe oraz maksymalizować przychody, nadając priorytet najważniejszym transakcjom. Nie ma znaczenia, czy prowadzisz mały biznes czy przewodzisz działowi sprzedaży w dużej korporacji. HubSpot pozwala tak dopasowywać narzędzia, aby odpowiadały one twoim konkretnym potrzebom. Nie przepłacasz, nie płacisz za coś, z czego nie korzystasz. Dzięki temu HubSpot okazuje się znacznie bardziej opłacalny dla małych i średnich biznesów, efektywnie korzystają z planów korporacyjnych także duże przedsiębiorstwa.

HubSpot pomaga przechowywać, śledzić i raportować każde działanie klienta w całym cyklu sprzedaży. Możesz także dostosować raporty, aby monitorować wskaźniki transakcji i wydajność, na których najbardziej Ci zależy. Wszystkie te rozwiązania masz w podstawowym pakiecie. Oczywiście niektóre zaawansowane możliwości analiz predykcyjnych trzeba dokupić, natomiast przydają się one często dopiero na poziomie korporacyjnym.

Jakiego wsparcia oczekujesz?

Salesforce oferuje wsparcie 24/7 i to jest super. Mniej fajne jest jednak to, że za ten suport słono sobie liczy. Dolicza bowiem dodatkową kwotę w wysokości 20% wartości umowy. Nie są to więc małe koszty. Wybierając plan wsparcia, warto więc zastanowić się, czy takie permanentne wsparcie jest ci niezbędne. Na poziomie korporacyjnym, gdzie wykorzystuje się pełny potencjał Salesforce, takie koszty mogą być uzasadnione, dla mniejszych biznesów są jednak trudne do zaakceptowania. Atutem narzędzia jest natomiast solidna społeczność wsparcia i szkoleń na autorskiej platformie Trailhead.

W Hubspot wsparcie klienta 24/7 jest zawarte w każdym planie i częściowo dostępne bezpłatnie. W przypadku klientów korporacyjnych pomoc jest dostępna bez dodatkowych opłat. W przypadku mniejszych klientów mówimy o kosztach, natomiast znacznie niższych niż w przypadku Salesforce. Do tego HubSpot daje możliwość nauki kluczowych kompetencji biznesowych w wielokrotnie nagradzanej Akademii HubSpot.

Ile to kosztuje?

Cennik Salesforce może wyglądać dość prosto, ale jest znacznie bardziej złożony, niż mogłoby się z pozoru wydawać. Bardzo często klienci nie dostrzegają więc szeregu dodatkowych kosztów, które są w nim założone. Za wszystkie dodatkowe funkcjonalności musisz zapłacić, koszty generuje także wsparcie 24/7, do tego dochodzą wydatki związane z (niekoniecznie prostymi do przeprowadzenia) integracjami oraz pracą administratora IT, który przy Salesforce wydaje się absolutnie niezbędny. Nic więc dziwnego, że Salesforce uchodzi za drogi i opłacalny właściwie jedynie w przypadku dużych firm.

HubSpot Sales Hub pomaga zespołom zamykać więcej transakcji, pogłębiać relacje i efektywniej zarządzać pipeline – wszystko to dzięki jednej platformie. Średni czas wdrożenia wynosi mniej niż 2 miesiące. HubSpot zapewnia różne kanały wsparcia w zależności od subskrypcji, wszystkie wliczone w cenę. Oczywiście za dodatkowe usługi tutaj także trzeba zapłacić, koszty są jednak zdecydowanie niższe i ponadto HubSpot nie liczy Cię absolutnie za wszystko, jak ma to miejsce w przypadku Salesforce. Z tego też powodu dla mniejszych i średnich firm HubSpot z reguły jest pierwszym wyborem. Nie brakuje także tych, którzy z Salesforce przechodzą na HubSpot, ciesząc się znacznie większą elastycznością systemu, możliwością jego prawdziwej personalizacji. Dostrzegają przy tym oczywiście atuty niższych kosztów i krótszego czasu wdrożenia.

Sales Hub łączy dane i ludzi bez dodatkowych kosztów i złożoności wielu narzędzi i starszych systemów CRM. Zapewnia przyjazny i intuicyjny interfejs użytkownika dla szybszej aktywacji i lepszej adaptacji, dzięki czemu przedstawiciele nie tracą czasu na długie oswajanie się z tym narzędziem. Co ciekawe, według badań satysfakcji użytkownicy HubSpot 1,7 razy częściej niż użytkownicy Salesforce określają swój CRM jako wysoce spersonalizowany.

Potrzebujesz porównania HubSpot i SalesForce w innych kluczowych dla Ciebie obszarach? Chcesz porozmawiać bardziej szczegółowo o możliwościach, jakie daje HubSpot? Skontaktuj się z nami. Korzystając z profesjonalnego doradztwa, minimalizujesz ryzyko wyboru narzędzia niedostosowanego do Twoich realnych potrzeb.