HERO_SOCIAL_linkedin HERO_SOCIAL_facebook HERO_SOCIAL_twitter
B2B Marketing

Jak prowadzić blog w firmie przemysłowej? 

Jak prowadzić blog w firmie przemysłowej? 
14:39

 

Blog stanowi wciąż jeden z fundamentalnych elementów content marketingu B2B. Firmy korzystają z tego formatu, aby edukować swoich odbiorców, przyciągnąć wartościowy ruch na swoją stronę, zdobywać zaufanie klientów i skutecznie zwiększać sprzedaż. Jak ta forma marketingu B2B sprawdza się w sektorze produkcyjnym i od czego zacząć przygodę z przemysłowym blogowaniem?  

W tym wpisie wyjaśnię, jak zabrać się do prowadzenia bloga firmy z branży przemysłowej – od czego zacząć, na co zwrócić uwagę i jak planować prace, aby uzyskać maksymalne efekty. 

Po co prowadzić blog w sektorze przemysłowym? 

Sektor B2B, w tym także branża przemysłowa, uchodził jeszcze do niedawna głównie za domenę działania handlowców oraz tradycyjnych działań marketingowych off-line, takich jak targi czy konferencje branżowe. Badania pokazują, że ta sytuacja należy już do przeszłości.  

Zależnie od szacunków wskazuje się, że odbiorca potrzebuje od 6 do 9 interakcji z treściami danej marki, zanim stanie się leadem. Jaką role odgrywa w tej układance firmowy blog? Według Gartnera aż 30% klientów przed zakupem ma kontakt z blogiem lub artykułem dostawcy. Co czyni blog tak ważnym miejscem komunikacji z Twoimi klientami? 

Dostarczasz rozwiązania problemów 

To, czego klienci poszukują na blogach, to najczęściej rozwiązania ich codziennych problemów. Dotyczy to nie tylko życia prywatnego, lecz także zawodowego. Jeśli Twój wpis odpowie na istotne pytania i pomoże poradzić sobie z biznesowym zdaniem do wykonania, staniesz się godnym zaufania partnerem. Brzmi wyświechtanie, ale to esencja content marketingu B2B – czyli dostarczanie rozwiązań problemów Twoich potencjalnych klientów przy jednoczesnym edukowaniu ich o usługach, rozwiązaniach czy produktach, jakie oferujesz.  

Potwierdzasz swoją ekspercką wiedzę 

Dostarczanie wartościowej wiedzy to doskonała okazja, aby zaprezentować siebie lub swoją markę jako eksperta w danej dziedzinie. Dotyczy to zarówno przedsiębiorstwa, jak i poszczególnych pracowników. Dlatego blog jest nieocenionym narzędziem budowania nie tylko marki firmy, ale również budowania i promowania marek osobistych Twoich pracowników jako ekspertów w swojej dziedzinie, co też może doskonale uzupełnić Twoją strategię komunikacyjną na LinkedIn.  

Budujesz markę i profesjonalny wizerunek firmy 

Klienci B2B poszukują bezpiecznych wyborów i zaufanych partnerów. Dzięki regularnym wpisom, spójnej identyfikacji wizualnej i aktualnym informacjom prezentujesz się jako odpowiedzialny współpracownik i „solidna firma”. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, że Twój firmowy blog powinien być uzupełniany – w zależności od specyfiki biznesu i szeregu czynników – regularnie i konsekwentnie, czyli np. raz na tydzień lub miesiąc. Spójna i konsekwentna identyfikacja wizualna wpływa na percepcję Twojej marki. Aktualność i adekwatność treści z kolei wysyłają sygnał Twoim odbiorcom, że Ci ludzie znają się na rzeczy, a firma jest profesjonalna.  

Edukujesz klientów 

Produkty przemysłowe to bardzo często złożone i zaawansowane technologicznie urządzenia lub rozwiązania. Przed zakupem klient musi zdobyć podstawową wiedzę o produkcie – o jego implementacji, używaniu, serwisowaniu czy konserwacji. Blog w firmie produkcyjnej to doskonałe narzędzie, które pozwoli mu zdobyć tę wiedzę samodzielnie, w przystępnej formie. Dzięki temu oszczędzisz czas pracowników Twojego działu sprzedaży i sprawisz, że będą kontaktować się z Tobą klienci świadomi tego, co możesz im zaoferować, których obsługa będzie przyjemnością. 

Pozwalasz się znaleźć w Internecie 

Dzięki odpowiednio stworzonym, zoptymalizowanym i spozycjonowanym treściom – dasz się odnaleźć klientom poszukującym rozwiązań z sektora przemysłowego. Wiele firm traktuje bloga jako “maszynkę SEO”, czyli koncentruje się na robotach, zamiast zadbać o doświadczenie i wiedzę żywego odbiorcy. Właściwa optymalizacja tekstów pod search engines jest oczywiście ważna, ale na pierwszym miejscu trzeba stawiać ludzkich odbiorców. To oni, kiedy trafią na Twój blog, muszą wynieść z niego przydatną wiedzę, ale i przekonanie, że maja do czynienia z wiarygodnym dostawcą.  Tylko wtedy staną się ambasadorami Twojego rozwiązania w swojej firmie.   

Jeśli chcesz zobaczyć, jak dobrze zaprojektowany blog może spełniać te wszystkie funkcje, zajrzyj na blog Dalmec Polska, czyli na największy i najważniejszy polskojęzyczny blog opisujący tematykę manipulatorów przemysłowych i urządzeń transportu bliskiego.  

Podsumowując korzyści z prowadzenia bloga firmowego w sektorze przemysłowym, warto zauważyć, że można je osiągnąć dzięki profesjonalnemu blogowi z wartościowymi artykułami, które będą przyjazne zarówno dla ludzi, jak i dla crawlerów Google’a. Co zrobić, aby stworzyć taki właśnie blog? Od czego zacząć? 

Marketing B2B | Grow Poland

Blog w przemyśle – zanim zaczniesz 

Zanim zdecydujesz się na prowadzenie bloga przemysłowego i zanim rozpoczniesz pisanie (albo zlecisz przygotowywanie tekstów copywriterowi lub sztucznej inteligencji), koniecznie powinieneś odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Pozwolą Ci one uniknąć nieprzemyślanych kroków, akcji ad hoc i, co tu dużo mówić, przepalania budżetu. 

 • Kto jest moim klientem? – Jakie firmy są moim rynkiem docelowym? Pracownicy z jakich stanowisk najczęściej inicjują zakup lub uczestniczą w procesie decyzyjnym? Stworzenie profilu idealnego klienta i Buyer Persona to krok, który przyda się dla całego marketingu w firmie przemysłowej, nie tylko do prowadzenia bloga.  
 • Jak kupują moi klienci? – Proces zakupowy to kolejny obszar, który wymaga wnikliwej i pogłębionej refleksji. Na jakim etapie podróży zakupowej moi klienci mogą szukać informacji w sieci? Gdzie będą szukać tych informacji? Te elementy pozwolą określić, jaka wiedza przyda się im, w którym momencie ich podróży, i poprowadzić ich krok po kroku dzięki odpowiednio dobranym sekwencjom treści.  
 • Jakie pytania zadają najczęściej? – They ask you answer (TAYA) to jedna ze skuteczniejszych metod “wymyślania” tematów do poruszenia na blogu. Klienci pytają przedstawicieli o jakąś kwestię? Pewne pytania się często powtarzają? Zbierz wiedzę swoich ekspertów na blogu i oszczędź czas obu stron, dostarczając błyskawicznej odpowiedzi na pytanie wtedy, kiedy klienci tego potrzebują. 
 • Jaka wiedza jest im potrzebna w procesie zakupowym? – Czego powinien być świadomy klient zamawiający Twój produkt, usługę lub rozwiązanie? Jaką powinien mieć wiedzę o procesie, który go czeka? Jakie dane o swoich wymaganiach przygotować i w jakiej formie? Dzięki odpowiednio dobranym wpisom do Twojego działu sprzedaży trafiać będą (głównie) wyedukowani klienci. 

Odpowiedź na te pytania pozwoli Ci przygotować skuteczną strategię tworzenia treści oraz przejść do określenia i utworzenia klastrów tematycznych, czyniących Ciebie lub Twoją firmę podstawowym źródłem informacji w konkretnej niszy.  

Zastanawiasz się, czym są klastry tematyczne? To, w dużym uproszczeniu, nowoczesne podejście do SEO polegające na wyborze tematów, w których chcesz stać się ekspertem rozpoznawanym przez użytkowników i – wyszukiwarki. Tworząc określoną liczbę wpisów, odpowiednio ze sobą powiązanych jesteś w stanie osiągnąć znacznie lepsze wyniki, niż skupiając się np. na mechanicznym umieszczaniu w tekstach fraz kluczowych. 

Dzięki strategicznemu podejściu wybierzesz tematy odpowiadające potrzebom Twoich odbiorców i z łatwością przygotujesz wielomiesięczny plan wydawniczy. Oczywiście wszystkich tych działań nie musisz prowadzić sam. Odpowiednia agencja marketingowa, specjalizująca się w content marketingu branży przemysłowej, pomoże Ci zarówno stworzyć persony zakupowe i zmapować ścieżki klientów, jak i opracować bardzo konkretny plan blogowania.  

Jak prowadzić blog w sektorze produkcyjnym? Najlepsze praktyki 

Kiedy wiesz już, do kogo i na jakim etapie podróży zakupowej mają docierać Twoje treści, warto przygotować cały proces prowadzenia bloga. Nie bez powodu mówię o procesie. Prowadzenie bloga firmowego to stałe zadanie i ciągła praca – wymagająca regularności. Co zrobić, aby mu podołać i tworzyć treści wysokiej jakości, jednocześnie nie odciągając Twoich pracowników od ich podstawowych zadań? 

 1. Stwórz plan i określ klastry tematyczne – jeśli rzetelnie podejdziesz do opracowania strategii blogowania, o której pisaliśmy w poprzedniej sekcji, wskazanie tematów, w których powinieneś się specjalizować nie powinno stanowić problemu. Warto z góry przygotować zestaw tematów artykułów i linków pomiędzy nimi. W planowaniu treści pomagają także niektóre narzędzia Marketing Automation, np. narzędzia SEO w HubSpot.
    
 2. Stwórz procesy – Aby publikować regularnie nie wystarczy zapał, konieczne jest opracowanie procesów, rozplanowanie prac. Jak często powinieneś publikować wpisy? Z jakim wyprzedzeniem powinien powstać tekst? Kto dostarczy do niego informacje, kto stworzy tekst, kto przeprowadzi redakcję, kto przygotuje ilustracje, kto zatwierdzi treści, a kto opublikuje artykuł? Proces powstawania wpisu na bloga bywa wieloetapowy, obejmuje zarówno przygotowanie tekstu, jak i elementów wizualnych, publikację i co ważne promocję treści – bo bez dotarcia do odpowiednich odbiorców cała “gra” przestaje być warta świeczki. 
   
 3. Zaangażuj ekspertów – blog karmi się ekspercką wiedzą. Jeśli chcesz dostarczyć klientom informacji, które nie będą zlepkiem z innych stron internetowych i dać im rzeczywistą wartość, koniecznie powinieneś zaangażować w tworzenie treści specjalistów w Twojej firmie, nie tylko Chat GPT. Być może wydaje Ci się to znaczącą przeszkodą. Warto wiedzieć, że sposoby angażowania inżynierów, specjalistów czy handlowców w przygotowanie tekstów są różnorodne i nie muszą być dla nich obciążające. Ażeby takie nie były, warto zrozumieć jakie formy tworzenia treści odpowiadają najlepiej Twoim ekspertom. W tym miejscu pomoże z pewnością doświadczona agencja lub copywriter, który dostosuje formę współpracy do możliwości Twojego zespołu. 

 4. Postaw na bliską współpracę – popularnym sposobem na prowadzenie bloga jest zlecenie tego zadania zewnętrznej agencji marketingowej. To dobre rozwiązanie, o ile spełnia kilka podstawowych kryteriów. Odpowiedzialny copywriter/marketer nie powinien Ci proponować przygotowania treści całkowicie bez Twojego udziału. Bez względu na stopień swojej specjalizacji w marketingu przemysłowym, będzie potrzebować wiedzy o Twojej firmie, Twoich rozwiązaniach i Twoich klientach. Dlatego blogowanie to proces, w którym osoba pisząca powinna pozostawać w bliskiej współpracy z Twoimi pracownikami, aby przy przekazywaniu rzetelnej wiedzy zachować autentyczność i ducha Twojej marki.  
   
 5. Zadbaj o UX i UI – wartościowe treści potrzebują także odpowiedniej formy, która uczyni lekturę przystępną i niemęczącą użytkownika. Dlatego koniecznie zadbaj o elementy wizualne, takie jak adekwatnie dobrana ilustracja tytułowa i ilustracje wewnątrz tekstu. Ściana liter to często przeszkoda nie do pokonania dla czytelnika, warto więc pomyśleć także o infografikach, filmach czy banerach, które przełamią tekst. Pasek przewijania, jasne opisy linków czy propozycje kolejnych artykułów ułatwią nawigację i sprawią, że czytelnik pozostanie na bogu dłużej. Najważniejsze jednak, aby blog był odpowiednio “czysty” i przystępny, więc warto zadbać o odpowiednią czcionkę, powietrze między akapitami i redukcję różnego typu dystraktorów.  

Na co zwrócić uwagę?  

Podsumowując, zachęcam, aby upewnić się: 

 1. Czy wiesz do kogo chcesz przemówić i jak do niego dotrzesz? 
 2. Czy Twoje treści naprawdę są eksperckie? A nie tylko takie udają?  
 3. Czy Twoje artykuły są adekwatne i aktualne? 
 4. Czy język, jakim operujesz na blogu, jest tożsamy z tym, którego używają Twoi klienci? 
 5. Czy Twój blog ma odpowiednią strukturę, jest czytelny, przejrzysty i zachęca, aby posiedzieć na nim dłuższą chwilę? 
 6. Czy zadbałeś o wszystkich odbiorców Twoich treści, zarówno tych żywych, jak i tych wirtualnych? 
 7. Czy Twój plan pozwala zachować właściwą różnorodność treści i ich formatów przy utrzymaniu odpowiedniej regularności publikacji? 
 8. Czy masz na tyle sił, środków i kompetencji, żeby przysłowiowa para nie poszła w gwizdek? 

Marketing dla przemysłu. Co jeszcze warto wiedzieć? 

Wiesz już, na co zwrócić uwagę, podchodząc do bloga strategicznie. Wiesz, że musisz pamiętać o szeregu czynników i całej gamie szczegółów. Wiesz, że bez odpowiedniej promocji – choćby w Twoich kanałach social media – czyli odpowiedniego dotarcia, całe to przedsięwzięcie może się, nieładnie mówiąc, nie kalkulować. Ale czy masz świadomość, że blog to ultraważny, ale jednak tylko element strategii marketingowej? 

Nie zapominaj o tym, że aby poszerzać swoje zasięgi, warto zapraszać gościnnie ekspertów czy wchodzić w kolaboracje z innymi markami. A co najważniejsze – pamiętaj o dywersyfikacji formatów. Nie wszyscy są miłośnikami lektury. Niektórzy odbiorcy na pewno preferują, zamiast czytać Twoje artykuły, np. obejrzeć film na ten temat Twojego rozwiązania albo posłuchać podcastu, w którym opiszesz na przykładach – jakie efekty osiągnęła dana firma, wdrażając Twoje rozwiązania. Warto zadbać również o nich.  

Jesteś gotowy zacząć podbijać blogosferę swoim firmowym, eksperckim blogiem? A może szukasz kogoś, kto pomoże Ci w tym zadaniu? W Grow Poland z powodzeniem tworzymy content i prowadzimy blogi firmowe – w tym w sektorze przemysłowym. Skontaktuj się z nami i przekonaj się, jak łatwo możesz zostać liderem opinii w swojej dziedzinie!