HERO_SOCIAL_linkedin HERO_SOCIAL_facebook HERO_SOCIAL_twitter
Cyfrowa Sprzedaż

Jak zmotywować handlowców do pracy dzięki raportom HubSpot?

Jak zmotywować handlowców do pracy dzięki raportom HubSpot?
5:02

 

Właściwy poziom motywacji w zespole handlowym jest niezbędny do osiągania wyznaczonych celów sprzedażowych i przewagi konkurencyjnej. Dyrektorzy sprzedaży coraz częściej sięgają po nowoczesne narzędzia, w tym możliwości platform CRM, które umożliwiają skuteczne zarządzanie zespołami i maksymalizowanie wyników.

Poniżej przedstawiam trzy kluczowe sposoby, w jakie HubSpot może pomóc w motywowaniu handlowców do lepszej pracy, dzięki zaawansowanym narzędziom raportowania.

1. Porównywanie wyników wewnątrz zespołu

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów na zwiększenie motywacji handlowców jest umożliwienie im porównywania swoich wyników z wynikami innych członków zespołu. HubSpot oferuje zaawansowane raporty i analizy, które pozwalają na transparentne porównanie wyników poszczególnych handlowców. Dzięki temu, każdy członek zespołu może zobaczyć, jak jego wyniki wypadają na tle innych, co naturalnie motywuje do poprawy własnych wyników.

Raporty są prezentowane w przejrzystej formie graficznej, co dodatkowo ułatwia interpretację danych. Widząc, że inni osiągają lepsze wyniki, handlowcy są zachęcani do pracy nad swoimi technikami sprzedażowymi i bardziej intensywnego działania, aby poprawić swoją pozycję w zespole. Konkurencja między handlowcami, gdy jest zdrowa i oparta na transparentnych danych, może być silnym motorem napędowym.

Oczywiście CRM przyda się nie tylko handlowcom. Tutaj przeczytasz, komu w firmie pomoże CRM.

2. Monitoring realizacji celów

Dla szefów działu sprzedaży kluczową funkcją jest monitorowanie stopnia realizacji celów sprzedażowych. HubSpot umożliwia ustawianie i śledzenie celów na poziomie indywidualnym oraz zespołowym. System na bieżąco monitoruje postępy i dostarcza handlowcom oraz menedżerom szczegółowe informacje o realizacji założeń.

Dzięki funkcji ciągłego monitoringu, handlowcy mogą na bieżąco sprawdzać, jak blisko są realizacji swoich miesięcznych, kwartalnych czy rocznych celów. To pozwala lepiej zaplanować pracę i równomiernie rozłożyć wysiłki w danym okresie. Świadomość, że ich postępy są regularnie monitorowane i analizowane, motywuje do bardziej efektywnej pracy i koncentracji na osiągnięciu założonych wyników.

Dodatkowo, menedżerowie mogą szybko reagować na ewentualne problemy i wspierać handlowców w realizacji ich zadań, co także wpływa pozytywnie na motywację zespołu. Zaawansowane raportowanie HubSpot daje na przykład możliwość założenia wyższych wartości sprzedaży, a następnie zmniejszanie jej w trakcie procesu z bieżącym aktualizowanie prognozy sprzedaży. Elastyczne narzędzia pozwalają dostosować działania do realnej sytuacji zespołu i poprawiają motywację w porównaniu do „sztywnych” założeń.

Nie jesteś pewien, czy Twoi handlowcy pozytywnie przyjmą wdrożenie CRM? Przeczytaj artykuł, w którym podpowiadam, jak ich przekonać.

2-3

3. Weryfikacja dziennych aktywności

Ostatnim, ale nie mniej ważnym elementem motywacji handlowców jest codzienna weryfikacja ich aktywności. HubSpot pozwala na szczegółowe śledzenie wszystkich działań podejmowanych przez handlowców, takich jak liczba wykonanych telefonów, wysłanych e-maili, odbytych spotkań czy przeprowadzonych prezentacji.

Dzięki temu narzędziu, handlowcy mogą zobaczyć, jakie konkretne działania przyczyniają się do ich sukcesów i gdzie mogą potrzebować poprawy. Menedżerowie z kolei mają pełen obraz aktywności swojego zespołu i mogą identyfikować zarówno najlepsze praktyki, jak i obszary wymagające dodatkowej uwagi. Dzienne raporty pozwalają jasno wskazać, ile konkretnych działań wykonał handlowiec, aby dotrzeć do klientów, trudniej ukryć więc brak działań, jeśli to on jest przyczyną braku wyników.

Jeśli chcesz poznać więcej funkcji CRM, koniecznie zajrzyj do mojego artykułu.

Jak osiągać cele sprzedażowe z HubSpot?

Spośród wielu funkcji raportowania w HubSpot menadżerowie i dyrektorzy sprzedaży z pewnością docenią te, które pomagają na bieżąco monitorować osiąganie celów i pracę zespołu handlowego.

Transparentne porównanie wyników, ciągły monitoring realizacji celów oraz szczegółowa weryfikację codziennych aktywności – to trzy zadania, w których realizację wspiera HubSpot. Wykorzystanie tych funkcji pozwala na lepsze zarządzanie zespołem sprzedażowym i osiąganie wyższych wyników, co jest kluczowe dla każdego dyrektora sprzedaży dążącego do sukcesu swojej firmy.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie jeszcze zadanie pomoże Ci wykonać dobrze dobrany system CRM, śledź bloga Grow Poland, gdzie regularnie przybliżam możliwości HubSpot lub po prostu skontaktuj się ze mną!