HERO_SOCIAL_linkedin HERO_SOCIAL_facebook HERO_SOCIAL_twitter
Generowanie Leadów

Testy A/B w HubSpot: Zwiększ swoje konwersje

Testy A/B w HubSpot: Zwiększ swoje konwersje
7:53

 

"Podejście teoretyczne" jest dobre, ale kiedy mówimy o konwersjach w witrynie, podejście "praktyczne" może być o wiele bardziej przydatne. Kogo więc zapytać o potrzeby klientów? Siebie? Swojego projektanta? Myślę, że żadnego z nich. Najlepszym sposobem jest bezpośrednie zapytanie klienta. Ale jak to zrobić? W tym przypadku test A/B może być idealnym rozwiązaniem.

Testy A/B, znane również jako split testy, to potężna technika w marketingu cyfrowym, która pozwala zoptymalizować wydajność witryny i poprawić współczynniki konwersji. W tym artykule zbadamy, jak wykorzystać moc testów A/B w HubSpot CMS, aby osiągnąć lepsze wyniki i stworzyć bardziej przyjazne dla użytkownika i angażujące doświadczenie online, a w konsekwencji przekształcić odwiedzających w klientów.

Co to jest testowanie A/B?

Testy A/B to metoda porównywania dwóch wersji strony internetowej lub zasobu marketingowego w celu określenia, która z nich działa lepiej. Prezentując odbiorcom dwa warianty (A i B) i mierząc ich reakcję, można podejmować decyzje oparte na danych w celu poprawy skuteczności witryny. Ta metoda testowania ma kluczowe znaczenie dla optymalizacji doświadczenia użytkownika, zwiększenia konwersji i osiągnięcia celów marketingowych.

Dlaczego warto używać HubSpot do testów A/B?

Odpowiedź jest dość prosta: począwszy od planu profesjonalnego, HubSpot Content Hub ma wbudowaną funkcję testów A/B dla wiadomości e-mail i stron, więc udowodnienie dowolnej teorii w praktyce nie będzie wymagało zbyt wiele wysiłku. Ponadto intuicyjny interfejs HubSpot ułatwia tworzenie i analizowanie testów A/B.

Co należy zrobić przed testami A/B?

Zanim zagłębimy się w praktyczny aspekt testów A/B, kilka rzeczy będzie wymagało precyzyjnego określenia:

Zdefiniuj swoje cele

Zacznij od ustalenia jasnych celów dla swoich testów A/B. Odpowiedz sobie na kolejne pytania:

 • Co chcesz poprawić?
 • Jak zmierzyć sukces?
 • Jak długo ma trwać test?

Po określeniu celów można przejść od pytań "co" i "jak" do pytania "które"?

Wybór elementów do przetestowania

Teraz musisz wybrać elementy na swojej stronie internetowej, które chcesz przetestować.

Mogą one obejmować:

 • nagłówki (czcionka, rozmiar, kolor);
 • przyciski wezwania do działania (CTA) (tutaj może to być również czcionka, rozmiar, kolor, ale także zachowanie – możesz wybrać kilka akcji po kliknięciu i sprawdzić, która akcja zapewni lepszą konwersję);
 • obrazy (rozmiar i typ, np. zdjęcia lub ikony; możesz także wypróbować wersję bez obrazów);
 • formularze (tutaj możesz zmienić nie tylko liczbę pól, lecz także elementy formularza lub pełny projekt formularza)
 • i wiele więcej...

Tworzenie wariantów

Teraz, gdy zdefiniowałeś cele i elementy testów, musisz zaprojektować dwie różne wersje elementu, który chcesz przetestować. I tutaj natywne rozwiązanie HubSpot CMS również może nam pomóc. 

Jak włączyć testy A/B w HubSpot?

To była teoria, przejdźmy do praktyki. Jak wspomniałem wcześniej, do przeprowadzenia testu A/B potrzebny jest co najmniej Plan Profesjonalny. Teraz wystarczy wybrać stronę internetową lub landing page, na którym chcemy przeprowadzić test i przejść do menu "więcej" ("More"):

Dodawanie testów A/B w HubSpot

Następnie znajdź i kliknij "Przeprowadź test" ("Run a test"):

Przeprowadź nowy test A/B w HubSpot

Możesz to także zrobić z poziomu edytora strony – po prostu znajdź "Test" w lewym menu i "Uruchom test A/B" ("Run A/B test"):

Wybierz test A/B:

Wybierz test A/B

Następnie wystarczy nadać nazwy wariantom:

Nadaj nazwy wariantom testu A/B

Teraz kliknij "Utwórz odmianę" ("Create variation"). W rzeczywistości test został utworzony. Twoim zadaniem jest teraz zmiana treści w wariancie "B". Aby przełączać się między wariantami, możesz użyć menu obok przełącznika wersji językowych.

Teraz, po utworzeniu wariantu i zmianie treści, wystarczy poczekać chwilę (zgodnie z celami) i pozwolić odwiedzającym wybrać, który wariant jest lepszy.

Analiza wyników testów A/B

Kiedy mówimy o analizie wyników, musimy:

 • Zrozumieć śledzone wskaźniki, takie jak współczynnik konwersji, współczynnik odrzuceń i współczynnik klikalności, aby podejmować świadome decyzje.
 • Upewnić się, że różnice między wariantami są statystycznie istotne, aby wyciągnąć prawidłowe wnioski.
 • Zastosować zwycięską odmianę w swojej witrynie w oparciu o wyniki. Testy A/B to proces iteracyjny, więc eksperymentuj i udoskonalaj swoją witrynę, aby z czasem uzyskać lepsze konwersje.

Jak to wygląda w HubSpot?

Aby zobaczyć wyniki testów – wystarczy przejść do szczegółów strony i wybrać zakładkę "Wyniki testów":

Zobacz wyniki testów A/B

Następnie wybierz okres i częstotliwość. Należy pamiętać, że okres "Wszystkie dane" ("All data") nie jest całym okresem testowym, ale całym okresem od momentu utworzenia strony, więc lepiej wybrać "Zakres niestandardowy" ("Custom data range") i sprawdzić wyniki od dnia rozpoczęcia testu do jego zakończenia.

Oto jak wyglądają wyniki jednego z naszych poprzednich testów:

Przykładowe wyniki testu A/B

Domyślnie wyniki będą pokazywać odsłony, ale można je przełączyć, aby zobaczyć inne parametry, np:

 • łączna liczba przesłanych formularzy,
 • nowe kontakty,
 • stosunek kontaktów do klientów,
 • nowi klienci,
 • współczynnik odrzuceń,
 • czas na odsłonę strony.

W naszym przypadku – przetestowaliśmy współczynnik konwersji naszego formularza (był nieco inny w wersji "B"), a wyniki były następujące: wersja "B" wykazała 1% współczynnik konwersji, podczas gdy "A" tylko 0,46%, więc wybraliśmy wersję "B" jako zwycięzcę. 

Nawiasem mówiąc, jeśli spojrzysz na wykres na poprzednim zrzucie ekranu, możesz zauważyć, że podział wyświetleń nie jest dokładnie 50/50, a raczej 70/30, ale współczynnik konwersji jest względną liczbą, więc nawet przy takim podziale test może mieć sens.

Jak zastosować zwycięzcę jako główną wersję?

Jest to również część natywnej funkcjonalności. Wystarczy przewinąć do wyników i najechać na wersje:

Wybierz zwycięzcę testu A/B

*Ostatni wariant został utworzony podczas pisania tego tekstu, więc nie ma żadnych wyświetleń ani zgłoszeń.

Dobre praktyki dla testów A/B w HubSpot

Aby jak najlepiej wykorzystać testy A/B w HubSpot, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

 • Hipotezy i cele: jasno określ hipotezy i cele dla każdego testu. Jakiej zmiany oczekujesz i co masz nadzieję osiągnąć?
 • Wielkość próby i czas trwania: upewnij się, że wielkość próby jest statystycznie istotna i przeprowadzaj testy przez wystarczająco długi czas, aby zebrać wiarygodne dane.
 • Spójność: zachowaj spójność w procesie testowania, aby uniknąć wypaczenia wyników.

Pułapki testów A/B, których należy unikać

Unikaj typowych pułapek związanych z testami A/B, w tym:

 • Stronnicze grupy próbne: Upewnij się, że grupy próbne są reprezentatywne dla odbiorców docelowych.
 • Nadmierne testowanie: Nie przesadzaj ze zbyt wieloma testami naraz, ponieważ może to prowadzić do zamieszania i niewiarygodnych wyników.
 • Przedwczesne wnioski: Daj testom wystarczająco dużo czasu na osiągnięcie istotności statystycznej przed podjęciem decyzji.

  Wsparcie HubSpot contact banner

Włączenie testów A/B do strategii HubSpot jest przełomem w poprawie wydajności witryny i zwiększeniu konwersji. Podejmuj decyzje oparte na danych, stale udoskonalaj swoje treści i ciesz się korzyściami płynącymi z bardziej efektywnej obecności w Internecie.  Jeśli chcesz poznać więcej funkcji HubSpot CMS, zajrzyj do naszej bazy wiedzy. Daj nam znać, jeśli masz jakieś pytania i życzymy miłego testowania!