HERO_SOCIAL_linkedin HERO_SOCIAL_facebook HERO_SOCIAL_twitter
marketing automation

9 powodów, dla których automatyzacja jest niezbędna w marketingu

Dzięki digital marketingowi konsument jest pod nieustanną obserwacją. Jako marketerzy codziennie żonglujemy narzędziami i kanałami mediów społecznościowych takich jak: Meltwater, MailChimp, Google Analytics, Google Trends i Google AdWords. Marketing manualny został zastąpiony przez bardziej nowoczesne rozwiązania. Żeby utrzymać wszystkie piłki w powietrzu i pozyskiwać odpowiednie leady potrzebujesz dzisiaj także automatyzacji marketingu.

Automatyzacja nie tylko oszczędza ona czas i energię; oprogramowanie pomaga także z wyprzedzeniem rozumować i komunikować się bardziej efektywnie. Wszystkie momenty kontaktu – w mediach społecznościowych, na stronach internetowych, w mailingach, systemach CRM, itp. – są zbierane w jednej platformie. Wiesz więc, co dokładnie interesuje twoje kontakty, a zatem możesz dotrzeć do nich dokładnie w momencie, kiedy oni sobie tego życzą i gdzie chcą tego spotkania. W ten sposób szanujesz przy tym ich prywatność. Jakie są wyniki? Lepszy wgląd, większa produktywność i wyższa jakość potencjalnych klientów. Główne powody dla których automatyzacja jest teraz niezbędna w marketingu to:

Więcej jakościowych leadów

Automatyzacja marketingu działa w oparciu o filozofię marketingu przychodzącego, z prowadzeniem punktacji, tj. scoring’u. Dane twoich kontaktów i ich zachowania na twojej i następnej stronie są oceniane. Informacje takie jak, kiedy ktoś odwiedza jedną z głównych stron twojej witryny, klika w e-mail albo udostępnia twoją stronę w mediach społecznościowych, są kierowane dalej do ścieżki marketingowej. Dlatego wiesz dokładnie kto i kiedy jest gotowy do sprzedaży.

Daleko idąca segmentacja

Skuteczna komunikacja wymaga segmentacji. Dzięki automatyzacji marketingu możesz tworzyć listy w oparciu o zainteresowania, sektor pozycję, wielkość firmy, nazwę firmy… na jednej i tej samej platformie.

Dynamiczna treść

Dynamiczna treść w pełni pozwala dostosować treść kampanii do profilu i zachowania odbiorców. To znaczy, że możesz podejść do kontaktów tak jakbyś znał ich osobiście: możesz dostosować główny element w swoim newsletterze do stron, które wcześniej odwiedzali, udostępnić wydarzenia według ich lokalizacji, ogłosić webinarium w oparciu o ich wiedzę i poziom  zainteresowania, i dużo więcej. Automatyzacja marketingu umożliwia korzystanie z takich treści w formularzach, na stronach internetowych, na stronach docelowych oraz w wiadomościach e-mail.

Skuteczne testowanie A/B

Skuteczność kampanii (e-mailowej), strony docelowej lub formularza bardziej zależy od samej wiadomości.  Oprogramowanie do automatyzacji marketingu pozwala na testowanie dwóch wariantów tej samej kampanii, a następnie wysłanie lepszej wersji do reszty listy kontaktów. Wypróbuj inny wiersz tematu, obraz, tekst przycisku lub kolor przycisku i przekonaj się, która wersja uzyska najwięcej kliknięć.

Dynamiczne kampanie

Kampanie są przedstawiane jako procesy (work flows) składające się z różnych etapów. Każdy etap jest aktywowany przez zachowania odbiorców (triggers). Jeśli klikną link lub przycisk w twoim pierwszym e-mailu, mogą zostać skierowani do dalszego etapu. Jeśli nie otwierają poczty następuje etap przejściowy, w którym na przykład zmieniono wiersz tematu. Jeśli to nie wywoła reakcji wtedy wiadomość jest sformułowana na nowo. Ty sam możesz decydować, w jaki sposób postępuje twoja kampania, gdy już rozplanujesz proces. Kampanie mogą następować kolejno dopóki każdy kontakt nie podąża indywidualną ścieżką.

 

Marketing-Automation-Campaign-canvas-2-1-1024x584 (1)

 

Silniejsza sprzedaż

Automatyzacja marketingu wypełnia lukę pomiędzy marketingiem i sprzedażą.  Eloqua można na przykład połączyć z programem CRM Salesforce. Gdy kontakty zostaną zdefiniowane jako potencjalni klienci, wtedy twoi handlowi koledzy mogą zostać poinformowani. Mogą dokładnie zobaczyć czym interesuje się każdy potencjalny klient.

Wyższa produktywność

Ponieważ wszystkie działania marketingowe są zarządzane i kierowane centralnie, mniej czasu spędza się na planowaniu i koordynacji. Jak tylko zdefiniujesz proces, możesz poświęcić czas na coś innego. Twój zespół marketingowy może działać szybciej, elastyczniej i wydajniej, pozyskując nowych klientów niemal we śnie.

Lepszy wgląd w klienta

Dzięki automatyzacji marketingu wiesz dokładnie jakie działania podejmują twoi klienci zanim przejdą do zakupu. Każde zachowanie na twojej stronie internetowej jest rejestrowane na indywidualnej mapie podróży konsumenta: strony odwiedzane przez kontakty; formularze, które przesyłają; maile, które klikają; wiadomości, które śledzą… To wszystko daje lepszy wgląd w grupę docelową, dzięki czemu można wybrać odpowiedni moment kontaktu.

Wymierny wynik

Mierzyć to wiedzieć. Liczba ludzi do których dotarłeś, strony, jakie odwiedzili i udostępnili twoi klienci, które przyciski lub linki zostały kliknięte, wydarzenia, w których brali udział, wiadomości, które subskrybowali… pod koniec kampanii masz dokładny raport z wynikami. Możesz powiązać te dane z innymi działaniami marketingowymi, umożliwiając analizę i przewidywanie zachowań w kontekście.

Automatyzacja marketingu jest narzędziem pozwalającym na lepsze wykorzystanie marketingu. Jego siła polega na hiper-personalizacji i centralizacji: z odpowiednią platformą możesz poprawić wrażenia klientów, zwiększyć produktywność twojego zespołu i pozyskiwać więcej jakościowych leadów. Oczywiście jest to tylko technologia – nadal potrzebujesz (hybrydowych) specjalistów od marketingu do opracowywania i analizowania swoich procesów. Nasza wskazówka: myśl ambitnie, startuj pomału, rośnij szybko.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

Kontakt

Wybierz wygodną dla Ciebie formę kontaktu. Jeśli nie chcesz korzystać z formularza, możesz do nas napisać na adres e-mail lub zadzwonić.
Group 1082
info@growinternational.eu
CONTACT_phone icon
+48 668 258 500
Icon_calendar
Zaplanuj spotkanie przez kalendarz
(Adam Małachowski — CEO)
Odpowiemy na Twoje zapytanie najszybciej, jak to tylko możliwe. Nie czekaj i już dziś zawalcz o nowy wymiar swojego marketingu!

Pozostańmy w kontakcie

Odezwij się do nas

Group 735 CONTACT_background_rectangle behind blue