HERO_SOCIAL_linkedin HERO_SOCIAL_facebook HERO_SOCIAL_twitter
CRM

CRM mnie irytuje! Jaki powinien być najmniej denerwujący CRM?

CRM mnie irytuje! Jaki powinien być najmniej denerwujący CRM?
5:56

 

Czy kochasz wszystkie systemy, z których korzystasz w pracy? Jeśli tak, to jesteś prawdziwym szczęściarzem. Niestety w wielu firmach wciąż problemem jest korzystanie albo ze zbyt wielu narzędzi, albo z narzędzi zbyt skomplikowanych. Systemy CRM mogą także stanowić źródło frustracji dla handlowców i innych pracowników. A przecież powinny im pomagać!

W tym artykule przestawię subiektywny wybór cech, które moim zdaniem sprawiają, że CRM przestaje irytować, a zaczyna wspierać.

Intuicyjny dla użytkownika

Tak, wiem, że to zdanie zagadka, a wręcz wytrych z prospektów reklamowych. Nie zmienia to faktu, że dobry CRM powinien być prosty w obsłudze. To, co dla jednych będzie intuicyjne, dla innych już nie będzie, warto więc ustalić jasne kryteria, którymi kierujesz się przy wyborze. Według mnie takim warunkiem dla handlowca jest, by dodanie notatki czy zadania wymagało jak najmniejszej liczby kliknięć i powinno być możliwe bezpośrednio z poziomu kontaktu z klientem.

O tym, czy system jest dla Ciebie intuicyjny, najlepiej przekonasz się w praktyce, dlatego warto skorzystać z demo, jeśli dostawca oferuje taką usługę.

Spersonalizowany

Doby CRM powinien nie tylko umożliwiać personalizację działań z klientami, lecz także sam być jak najbardziej elastyczny i możliwy do spersonalizowania. Co to oznacza w praktyce? Pracownik powinien w nim widzieć te opcje, z których najczęściej korzysta. Nic bardziej irytującego niż wieczne poszukiwanie odpowiedniej opcji lub powracająca strona startowa, z której nie korzystasz, prawda?

Dlatego każdy użytkownik powinien mieć możliwość dopasowania swojego widoku CRM. Bardzo dobrze sprawdza się funkcja konfigurowalnego dashboardu z raportem, na którym na bieżąco można monitorować własne działania i cele do osiągnięcia. To jedna z rzeczy, za które szczególnie cenię HubSpot, o czym pisałem w moim przeglądzie najwygodniejszych funkcji HubSpot dla handlowców.

Zintegrowany

Integracje to potęga. CRM sam jest doskonałym narzędziem integracji sprzedaży, marketingu i obsługi klienta, czyli całego procesu Revenue Operations. Ale ważne też, by miał możliwość integracji z oprogramowaniem, z którego korzystasz. Dzięki temu nie musisz rezygnować z ulubionych aplikacji, a wszystkie dane i tak znajdują się w jednym miejscu. Nawet jeśli nie jesteś handlowym „gadżeciarzem” na pewno posługujesz się chociażby pocztą i kalendarzem. Jeśli są dobrze zintegrowane z CRM, nie będziesz musiał np. wpisywać do systemu, że wysłałeś e-mail do klienta, bo ten e-mail będzie od razu widoczny w systemie. Dzięki temu nie wykonujesz tej samej pracy dwa razy.

Zautomatyzowany

Systemy CRM pozwalają na daleko idącą automatyzację procesów sprzedaży i marketingu. Co więc mam na myśli, pisząc, że Twój CRM powinien być automatyzowany, aby jak najmniej Cię irytować? Ważna jest moim zdaniem możliwość tworzenia własnych automatyzacji – np. sekwencji e-maili czy automatycznych rekordów po otrzymaniu wiadomości albo automatycznych personalizacji na podstawie danych kontaktu. Ta możliwość powinna być dostępna dla handlowców i marketerów bez konieczności kodowania.

Wspierający efektywność

Usprawnienia wspierające efektywność można tworzyć na poziomie firmowych procesów – i jest to kluczowe działanie. Ale ważna jest także możliwość tworzenia własnych mikrousprawnień, które na co dzień będą oszczędzać Twój czas. Takie usprawnienia to np. gotowe materiały: drafty e-maili, skrypty rozmów, przykładowe oferty. Twój system zarządzania relacjami z klientami powinien dawać możliwość ich przechowywania i wykorzystywania bezpośrednio z poziomu CRM.

Wybierz CRM contact banner

Zaopiekowany

Być może to określenie nie do końca przystaje do rozwiązania biznesowego, ale… Żaden system nie będzie mało irytujący, jeśli w sytuacji problemów nie możesz otrzymać rzetelnego wsparcia. Dlatego moim zdaniem jednym z kluczowych aspektów przy wyborze systemu CRM jest realne wsparcie techniczne ze strony dostawcy. Bez względu na to, czy będzie to producent, czy licencjonowany partner, powinieneś mieć pewność, że w razie kłopotów nie zostaniesz sam. Dzięki temu nawet kryzysowe sytuacje mogą się okazać mniej stresujące.

Mobilny

Tego już chyba nie trzeba w dobie smartfonów nikomu objaśniać. Wygodny CRM ma responsywną i przyjazną w obsłudze aplikację mobilną, abyś mógł z niego korzystać wtedy i tam, gdzie tego potrzebujesz.

Jak wybrać CRM, który nie będzie denerwował pracowników?

Wybierając system CRM dla swojej firmy albo uczestnicząc z poszukiwaniu rozwiązań, zwróć uwagę nie tylko na funkcje, które oferuje system, lecz także na to, czy jest on prosty w obsłudze i zapewnia dobre doświadczenie użytkownika. Wymienione przeze mnie cechy mogą posłużyć jako wstępna check-lista:

  • Czy system wymaga mało „klikania” podczas obsługi?
  • Czy umożliwia personalizowanie widoków?
  • Czy integruje się z innymi narzędziami?
  • Czy pozwala na tworzenie własnych automatyzacji?
  • Czy pozwala na dodawanie własnych usprawnień?
  • Czy posiada realne wsparcie techniczne?
  • Czy ma wygodną aplikację mobilną?

O czym jeszcze warto pamiętać? Oczywiście o tym, by system CRM był dopasowany do konkretnych potrzeb Twojej firmy i oferował funkcje, z których rzeczywiście potrzebujesz korzystać.

Chętnie pomogę Ci w doborze narzędzi HubSpot tak, aby spełniały to ostatnie kryterium (spoiler alert: wszystkie poprzednie też spełnią). Odezwij się do mnie, porozmawiaj lub umów się na demo i znajdź najmniej irytujący CRM już dziś!