HERO_SOCIAL_linkedin HERO_SOCIAL_facebook HERO_SOCIAL_twitter
CRM

Jakie są korzyści z systemu CRM?

Jakie są korzyści z systemu CRM?
8:32

 

Rozważając zakup systemu CRM, zastanawiasz się zapewne, czy osiągnięte korzyści są warte poniesionych kosztów. W czym CRM Ci pomoże, jakie zadania ułatwi, czy bezpośrednio przełoży się na zysk? Korzyści z systemu CRM są różnorodne, od zwiększenia komfortu pracy, przez podniesienie jej efektywności aż po bezpośrednie zwiększenie liczby zakończonych sukcesem transakcji.

W tym artykule zbieramy korzyści, jakie daje system CRM i wyjaśniamy, skąd się biorą.

CRM daje przewagę

Czy stosowanie CRM da Ci przewagę biznesową nad konkurencją?

Korzystanie z CRM to w tej chwili konieczność w wielu branżach. W Stanach Zjednoczonych jest on obecny w 91% przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 10 pracowników i w 50% mniejszych firm.

W Polsce natomiast jest to wciąż rozwiązanie mniej powszechne, a wdrażając je możesz zyskać przewagę technologiczną nad znaczącą częścią swojej konkurencji. Wystarczy wziąć pod uwagę, że wg GUS:

W 2023 r. tylko 28,5% przedsiębiorstw w Polsce wykorzystywało programy CRM.

Także i w naszym kraju częściej korzystają z niego większe organizacje. Tymczasem na każdym poziomie rozwoju biznesu możesz osiągnąć dzięki CRM wymierne korzyści.

Lepsze zarządzanie danymi

Dane są we współczesnym świecie odmieniane przez wszystkie przypadki. Nie przypadkiem! Informacji mamy dużo, ale nie zawsze jesteśmy w stanie efektywnie z nich skorzystać. Dlatego właśnie zarządzane danymi jest kluczowe dla wyprzedzania konkurencji.

Efektywne gromadzenie danych klientów to pierwszy krok w procesie poprawy zarządzania danymi. Systemy CRM oferują narzędzia, które pozwalają na zbieranie, przechowywanie i analizowanie informacji o klientach w jednym centralnym miejscu. To nie tylko ułatwia dostęp do danych, lecz także pomaga w ich utrzymaniu w najwyższej jakości. Koniec z rozproszonymi bazami danych, ręcznym przepisywaniem, zdublowanymi rekordami.

Wybierz CRM contact banner

Wykorzystując dane klientów zgromadzone w systemie CRM, można następnie dostarczać swoim klientom spersonalizowane doświadczenia, dostosowywać ofertę i komunikację do indywidualnych potrzeb każdego z nich. To nie tylko podnosi poziom satysfakcji klienta, ale także zwiększa szanse na lojalność i długotrwałe relacje.

Na koniec, co niemniej ważne, system CRM to bezpieczne miejsce przechowywania danych osobowych. Pozwala on także zarządzać zgodami na ich przetwarzanie. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule CRM a RODO.

Lepsze zarządzanie danymi pozwala oszczędzić czas pracowników, a co za tym idzie zmniejsza koszty. Podnosi poziom zadowolenia zarówno pracowników, jak i klientów, którzy otrzymują odpowiednio doprane do swoich potrzeb informacje. Pozwala także na lepsze strategiczne planowanie działań.

Przykład rekordu kontaktu w HubSpot

Automatyzacja procesów biznesowych

Czas to pieniądz, a w dzisiejszym konkurencyjnym środowisku biznesowym skuteczność operacyjna jest niezwykle istotna. Dzięki systemowi CRM możesz usprawnić wiele operacji, które do tej pory wymagały dużego nakładu czasu i wysiłku.

Przy użyciu odpowiednich narzędzi możesz automatyzować procesy związane z obsługą klientów, zarządzaniem danymi czy marketingiem. Tworzenie zautomatyzowanych sekwencji sprzedażowych jest jednym z przykładów takiego działania. Innymi są automatyczna wysyłka e-maili, powiadomienia dla handlowców o zmianie statusu leada czy automatyczne przydzielanie zgłoszeń obsłudze klienta.

Inną zaletą systemu CRM jest to, że wiele danych zapisuje się w nim samych, np. informacje o podjętych z klientem kontaktach, otwarciu przez niego e-maili, dane z formularzy. Dzięki temu handlowcy nie muszą tracić czasu na ręczne odnotowywanie wszystkich działań. To znacząca przewaga CRM nad prostymi tabelami i bazami danych. O innych możesz przeczytać w naszym porównaniu „CRM czy Excel”.

Automatyzacja przekłada się na oszczędność czasu i zasobów, które można przeznaczyć na bardziej strategiczne działania.

Przykład zautomatyzowanej sekwencji sprzedażowej

Lepsza komunikacja i współpraca między zespołami

Istotna korzyść z wdrożenia systemu CRM to poprawa komunikacji pomiędzy działami, np. poprawa współpracy marketingu i sprzedaży. Dzięki wykorzystaniu wspólnej bazy danych o klientach marketerzy mogą bezzwłoczne przekazywać kwalifikowane leady sprzedawcom. Dużo łatwiej zbadać także skuteczność działań marketingowych z perspektywy transakcji czy dostosować obsługę klienta do indywidualnych potrzeb.

Także dzięki centralizacji danych i komunikacji wewnątrz zespołu, każdy pracownik może być bardziej efektywny w swojej pracy. Ponadto, analiza danych dostarczanych przez CRM może pomóc kierownictwu w identyfikowaniu obszarów wymagających ulepszeń i optymalizacji działań, likwidacji wąskich gardeł i silosów informacyjnych.

Poprawa doświadczenia klienta

Lepsza komunikacja z klientami to pierwszy krok w kierunku poprawy ich doświadczenia. Dzięki zgromadzeniu danych w jednym miejscu pracownicy firmy mają łatwy dostęp do informacji o klientach, ich potrzebach oraz historii interakcji. To pozwala na bardziej spersonalizowaną i efektywną komunikację. Klient czuje się bardziej doceniony i zrozumiany, co przekłada się na budowanie silniejszych relacji.

Dzięki systemowi CRM, firma może monitorować każdą interakcję z klientem, począwszy od pierwszego kontaktu, przez zakupy, aż po obsługę posprzedażową. To umożliwia zrozumienie, jakie działania są najbardziej skuteczne, a także identyfikację obszarów, które wymagają poprawy. Analiza historii interakcji pomaga dostosować strategię obsługi klienta do indywidualnych potrzeb i preferencji klientów.

Decyzje oparte na danych

System CRM gromadzi ogromne ilości informacji o klientach, ich zachowaniach, preferencjach i historii interakcji. Dzięki temu, możesz lepiej zrozumieć swoją publiczność i rynkowe trendy. To daje Ci przewagę konkurencyjną i pozwala podejmować bardziej świadome i trafne decyzje biznesowe.

Funkcje analizy i raportowania pozwalają na przetwarzanie zgromadzonych danych w czytelne raporty i analizy. Możesz śledzić wydajność sprzedaży, efektywność działań marketingowych czy obsługę klienta. Dzięki temu, masz pełen obraz sytuacji i możesz reagować na bieżąco. CRM pomaga w identyfikacji obszarów, które wymagają ulepszeń, oraz w określeniu strategii biznesowej. Możesz dostosować ofertę, planować inwestycje czy zoptymalizować procesy w oparciu o faktyczne dane. To pozwala na bardziej efektywne działanie firmy i maksymalizację zysków.

Narzędzia analizy i raportowania w HubSpot

Jakie korzyści daje wdrożenie CRM?

Podsumowując wszystkie te korzyści, warto podkreślić jeszcze raz, że dotyczą one kluczowych obszarów z punku widzenia rozwoju firmy. Dobrze wdrożony system CRM zwiększa komfort pracy. Pozwala oszczędzić wiele czasu spędzanego na przepisywaniu danych i rutynowych czynnościach, które mogą zostać zautomatyzowane. A czas jak wiadomo przekłada się bezpośrednio na koszty, które ponosi przedsiębiorstwo, gdy pracownicy nie mogą skupić się na kluczowych zadaniach.

Z perspektywy klienta, firma korzystająca z CRM jest w stanie dostarczyć informacji i rozwiązań odpowiadających na jego rzeczywiste problemy, lepiej dopasować komunikację i obsługę, a tym samym poprawić doświadczenie zakupowe. To oczywiście także przekłada się na zysk, gdy zadowoleni klienci pozostają z dostawcą lub polecają go dalej.

Średni zwrot z inwestycji (ROI) w przypadku systemów CRM wynosi 8,71 USD za każdy wydany dolar.

Jeśli potrzebujesz więcej danych na temat korzyści z wdrożenia systemu CRM, zajrzyj do naszego artykułu o tym "Jak przekonać szefa do wdrożenia CRM?".

Pamiętaj koniecznie, że wszystkie wymienione korzyści pozwala osiągnąć tylko system, który jest dobrze dobrany do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa i starannie wdrożony. Jeśli chcesz lepiej poznać systemy CRM, aby dobrze przygotować się do wyboru i wprowadzenia CRM w swojej firmie, koniecznie zajrzyj do naszej bazy wiedzy.