HERO_SOCIAL_linkedin HERO_SOCIAL_facebook HERO_SOCIAL_twitter
marketing automation

Oracle Eloqua, zaawansowana platforma do automatyzacji marketingu

Eloqua - co to takiego i dlaczego to najlepsze na rynku rozwiązanie Marketing Automation?

Eloqua to nic innego jak najbardziej zaawansowany na rynku system marketing automation. Możemy się o tym przekonać analizując niezależne i wiarygodne źródła takie, jak Gartner lub Forrester wskazujące rozwiązanie marketing automation Oracle jako nr1 na świecie.


Z tego przewodnika dowiesz się:
 • Jakie są najważniejsze funkcje Eloqua
 • Do czego można wykorzystać Eloqua Marketing Cloud
 • Jakie są możliwości tego systemu w połączeniu z innymi narzędziami biznesowymi
 • O czym warto pomyśleć przed wdrożeniem systemu Marketing Automation

Jeżeli jednak chcemy sami upewnić się, że rankingi są wiarygodne najlepiej przekonać się o tym sprawdzając na ile system marketing automation Eloqua jest w stanie sprostać różnorodnym naszym potrzebom. W tym celu powinniśmy przygotować najbardziej kompleksową listę naszych biznesowych wymagań dotyczących obszaru marketing automation zawierającą nie tylko potrzeby bieżące, ale również to co chcielibyśmy wdrożyć w przyszłości. Jeżeli trudno jest nam taką listę wygenerować zawsze możemy skorzystać z pomocy doświadczonego Partnera Oracle specjalizującego się we wdrożeniach Oracle Eloqua Marketing Cloud, a zwłaszcza systemu Eloqua, który będzie w stanie wskazać konkretne możliwości zastosowania marketing automation w naszej firmie. Mając taką listę powinniśmy sprawdzić na ile nasze wymagania możliwe są do spełnienia przez system Eloqua a na ile przez systemy konkurencyjne. Praktyka biznesowa wskazuje, że dla większości lub wszystkich przypadków skomplikowanych potrzeb możliwości systemu Eloqua wyraźnie przewyższają rozwiązania konkurencji. W przypadku prostych zastosowań lub mało wymagających oczekiwań systemy mogą być porównywalne, a w odniesieniu do rzeczywistych potrzeb biznesu bardziej adekwatne.

Eloqua – licencjonowanie

Model licencjonowania Oracle Eloqua jest oparty o liczbę kontaktów w bazie rozumianej jako liczbę adresów mailowych oraz zakres dostępnych funkcjonalności co oznacza, że nie jest pobierana dodatkowa opłata uzależniona od ilości wysyłanej korespondencji.

Eloqua występuje w 3 podstawowych wariantach: basic, standard i enterprise. Istnieje też możliwość wybrania jednego z wariantów systemu marketing automation Eloqua dedykowanego dla konkretnej branży tzw. verticali oraz w razie konieczności rozbudowy funkcjonalności 3 podstawowych wariantów dodania do nich dodatkowych funkcji tzw. ad-on.

W przypadku potrzeby decyzji dotyczącej wyboru właściwej dla danej firmy wersji Eloqua najlepiej jest skorzystać z pomocy doświadczonego Partnera Oracle specjalizującego się we wdrożeniach Oracle Eloqua Marketing Cloud, który już na podstawie wstępnej analizy potrzeb będzie w stanie określić, który z wariantów będzie właściwy dla naszej firmy.

Eloqua – podstawowe funkcjonalności

Podobnie jak większość systemów marketing automation, Oracle Eloqua Marketing Cloud charakteryzuje się szeregiem funkcji niezbędnych do zastosowania automatyzacji w marketingu. Zaliczyć do nich można:

 • Digital Body Language (Cyfrowa Mowa Ciała), czyli możliwość zapisywania na profilu klienta wszelkich istotnych z perspektywy naszej firmy jego aktywności, do których jako firma mamy dostęp
 • zaawansowany Lead Scoring, czyli możliwość ustawienia wielu modeli scoringowych dla różnych produktów, serwisów lub grup wg zróżnicowanych kryteriów
 • możliwość budowy zaawansowanych i dynamicznych kampanii marketingowych opartych o różnorodne dane oraz zachowania klientów
 • email marketing
 • możliwość kreacji i wykorzystania maili z dynamicznym contentem
 • możliwość kreacji i wykorzystania landing pages z dynamicznym contentem
 • dynamiczne formularze
 • możliwość łączenia kampanii z mediami społecznościowymi
 • możliwość rozdzielenia procesów na obszary funkcjonalne firmy, dywizje czy samodzielne jednostki biznesu w poszczególnych krajach
 • narzędzia i możliwości rozwoju, modyfikacji przy użyciu ogólnych narzędzi programistycznych
 • i wiele, wiele innych…

Lista funkcjonalności i możliwości w przypadku Eloqua jest bardzo długa, jednak po analizie różnych systemów marketing automation stwierdzimy, że na tak ogólnym poziomie opisu większość systemów posiada bardzo zbliżone funkcje, czyli pojawia się podstawowe pytanie czym tak naprawdę się różnią skoro potrafią zrobić mniej więcej to samo?

Otóż odpowiedź tkwi w szczegółach, czyli w tym jak dane funkcjonalności są realizowane, na ile mamy możliwość dopasowania ich do naszych potrzeb a na ile to my musimy dopasować się do rozwiązania oraz w jaki sposób możemy zarządzać pozyskanymi danymi.

Przykład:
Wszystkie systemy do wysyłki maili wykorzystują adres IP, jednak kluczowe jest to czy to jeden ogólny adres wykorzystywany przez system dla wszystkich lub większości realizowanych wysyłek maili czy też istnieje możliwość przyznania naszej firmie indywidualnego adresu IP lub kilku adresów IP, jeżeli jest taka potrzeba co w powiązaniu z właściwym zarządzaniem bazą kontaktów na poziomie naszej firmy jest absolutnie kluczowe dla osiągnięcia właściwego poziomu dostarczalności maili (wysłać maile każdy system potrafi – pytanie ile z nich rzeczywiście dochodzi do adresatów)

oneone

Eloqua – Oracle Market Place

Kolejną charakterystyczną dla Eloqua cechą jest możliwość wykorzystania dużej liczby dodatkowych funkcjonalności dostarczanych przez aplikacje dostępne bezpośrednio z poziomu systemu Eloqua. Wiele z nich jest bezpłatnych a ponieważ są one już na ogół zintegrowane z Eloqua do ich wykorzystania potrzebne są zwykle jedynie uprawnienia administratora umożliwiające podłączenie aplikacji.

Eloqua – możliwości integracji

Oracle Eloqua Marketing Cloud jest systemem posiadającym duże możliwości integracji z różnorodnymi bazami danych. Ponieważ Eloqua była i jest rozwiązaniem wykorzystywanym przez dużych dostawców rozwiązań CRM, standardowa integracja z większością CRM nie stanowi żadnego problemu a w praktyce integracja Eloqua możliwa jest w zasadzie z każdą bazą, która umożliwia dostęp do danych.

Wybierając rozwiązanie marketing automation dla naszej firmy warto sprawdzić jakie możliwości integracji z różnorodnymi bazami danych ma system, o którym myślimy przy czym powinniśmy brać pod uwagę nie tylko stan obecny (np. wyłącznie integracje z obecnie wykorzystywanym CRM), ale również to co może wydarzyć się w przyszłości – wdrażając a następnie wykorzystując (mówimy tu o faktycznym i efektywnym wykorzystywaniu) możliwości sytemu marketing automation będziemy zdobywali coraz większa wiedzę i umiejętności a wraz z nimi nasze pomysły i potrzeby w obszarze marketing automation będą rosły. Z czasem okaże się, że chcielibyśmy zrealizować nowe kampanie w oparciu o dane, którymi w momencie wdrożenia nie dysponowaliśmy, albo które pojawiły się na rynku jako możliwe do wykorzystania. Okaże się wówczas, że powinniśmy zintegrować system marketing automation z kolejnymi bazami lub źródłami danych i jeżeli używane przez nas rozwiązanie nie będzie elastyczne w tym obszarze możemy mieć problem z dalszym rozwojem działań marketingowych. Sprawdzając możliwości różnych rozwiązań marketing automation dostępnych na rynku dotyczącą integracji okaże się, że niektóre z nich nie spełnią naszych wymagań w tym zakresie i być może już na tym etapie warto wykluczyć ich zastosowanie właśnie z tego powodu.

Eloqua – jakie dane możemy wykorzystywać

Jak wspomnieliśmy już poprzednio Eloqua jest systemem, który posiada bardzo duże możliwości integracyjne dzięki czemu w zasadzie nie ma większych ograniczeń dotyczących możliwości wykorzystywania danych. Możemy korzystać zarówno z danych zbieranych bezpośrednio w Eloqua, danych którymi dysponujemy np. dzięki integracji z CRM oraz danych wprowadzonych do Eloqua jednorazowo lub w zbudowanym cyklicznym procesie wymiany danych z innymi systemami lub bazami danych.

Oprócz tego Eloqua posiada bardzo istotna warstwę funkcjonalną umożliwiającą budowę nawet złożonych programów danych, które mogą przetwarzać posiadane lub pozyskane informacje do formatów potrzebnych w trakcie kampanii marketingowych.

Eloqua – infrastruktura Oracle Marketing Cloud

Eloqua jest częścią dużego środowiska znanego jako Oracle Marketing Cloud, w ramach którego dostępne są kolejne zintegrowane z Eloqua aplikacje umożliwiające w razie zwiększających się potrzeb na poziomie firmy rozszerzenie posiadanych funkcjonalności. Oracle Marketing Cloud jest środowiskiem nieustannie rozwijanym przez Oracle dlatego w razie zdecydowania się na wdrożenie w naszej firmie systemu Eloqua mamy pewność, że zarówno sam system jak i jego otoczenie będzie rozwijało się wraz ze zmieniającymi się nieustająco trendami w digital marketingu co daje gwarancję, że będziemy w stanie w przyszłości zrealizować nawet te pomysły, o których dzisiaj jeszcze nie pomyśleliśmy.

Eloqua – efektywność marketing automation a jakość contentu

Content w przypadku marketing automation niezależnie od wdrażanego rozwiązania jest kluczowy dla osiąganych dzięki kampaniom marketingowym wyników. Podobnie jest w przypadku systemu Eloqua. Nawet najlepiej przemyślana i zrealizowana kampania marketingowa nie będzie działała dobrze, jeżeli nie zasilimy jej właściwym contentem. Łatwo się o tym przekonać uruchamiając testowo identyczne kampanie, ale z innym contentem dostarczanym naszym klientom. W obu wypadkach pomimo zastosowania tego samego narzędzia i identycznej logiki kampanii najprawdopodobniej uzyskamy różne rezultaty. Warto o tym pamiętać przygotowując się do wdrożenia lub w trakcie przygotowywania pierwszych kampanii.

 

Eloqua0-2-1024x505

 

Eloqua – jak można wykorzystać Oracle Eloqua Marketing Cloud pod kątem wymagań RODO

Eloqua spełnia kryteria bezpieczeństwa związane z wymaganiami RODO, ale niezależnie od tego posiada szereg funkcjonalności, które mogą rozwiązać pojawiające się problemy w niejednej firmie.

Po pierwsze posiada bardzo elastyczny moduł zarządzania uprawnieniami dostępu do danych. W zasadzie na poziomie firmy możemy dzięki temu zbudować dowolną matrycę uprawnień poczynając od najszerszych na poziomie admina do bardzo wąskich umożliwiających wyłącznie dostęp do jednej z funkcji lub nawet ograniczonego zakresu pojedynczej funkcji.

Posiada również możliwość szerokiego zarządzania zgodami marketingowymi oraz stworzenia „centrum preferencji” właściwego dla danej firmy, które umożliwia klientom udzielenie zgód w obszarze interesujących ich tematów.

W przypadku potrzeby zarządzenia całym obszarem RODO na poziomie firmy doświadczony Partner Oracle specjalizujący się we wdrożeniach Oracle Eloqua Marketing Cloud jest w stanie w przygotować system w taki sposób, aby spełniał wszystkie potrzeby danej firmy czy branży.

Eloqua – o czym warto pomyśleć przed wdrożeniem systemu marketing automation

Często zdarza się, że pojawia się pomysł wdrożenia systemu narketing automation jako przydatnego narzędzia, ale na poziomie firmy ciężko znaleźć odpowiedź na pytanie do czego konkretnie ma służyć oraz jak firma powinna się do niego przygotować.

Warto podkreślić, że każde z rozwiązań marketing automation jest ostatecznie lepszym lub gorszym oprogramowaniem, z którego firma może skorzystać, ale żadne z rozwiązań samo z siebie nie przyniesie rezultatów bez pracy i zaangażowania osób odpowiedzialnych za jego wykorzystanie.

Przed wdrożeniem konieczne jest określenie celów, które chcemy osiągnąć, czyli ustalenie do czego chcemy marketing automation wykorzystać. To pozwoli nam zastanowić się nad procesami istniejącymi już wewnątrz firmy lub takimi, które będziemy musieli przygotować i wdrożyć, aby zapewnić realizację zakładanych celów. Mając wiedzę na temat procesów powinniśmy uzgodnić jakie dane będziemy w nich wykorzystać co pozwoli nam ustalić rodzaj i sposób integracji systemu Marketing Automation z wewnętrznymi lub zewnętrznymi źródłami danych (np. z CRM, systemem Call Centre, itp.).

Dla efektywnego wykorzystania systemu konieczna jest też wiedza na temat tego kto jest naszym klientem, czyli określenie tzw. Buying Persona a w kolejnym kroku stworzenie tzw. „Mapy Podróży Klienta”, czyli ścieżki jaką podąża zwykle nasz klient w trakcie procesu wyboru produktu lub usługi po to, aby zrozumieć w których momentach powinniśmy do niego docierać z właściwą dla danej persony informacją.

Tu oczywiście pojawia się kolejne pytanie – czy mamy właściwe treści (content) dla różnych person znajdujących się w różnych momentach „Podróży Klienta”? W uzyskaniu odpowiedzi na to pytanie pomocny jest proces mapowania posiadanego contentu na Buying Personas i na ich Customer Journeys.

Elementów układanki jest oczywiście więcej, ale powyżej chcieliśmy wskazać przynajmniej na kilka podstawowych jednocześnie podkreślając to, że właściwe przygotowanie do wdrożenia marketing automation jest kluczem do późniejszego sukcesu.

 

Eloqua-Screen1-1024x604

 

Eloqua – możliwość wykorzystania jednej instancji w kilku krajach przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa dostępu do bazy dla ograniczonej liczby użytkowników

Eloqua jako system przygotowana jest do obsługi dużych baz klientów niezależnie od tego czy zlokalizowani są oni w jednym czy w kilku krajach.

Są dwie podstawowe możliwości wykorzystania systemu marketing automation Eloqua dla obsługi potrzeb firmy działającej na wielu rynkach w wielu krajach:

 1. Zakupienie wersji Oracle Eloqua Enterprise Cloud, która zarówno pod kątem liczby licencji dostępu do systemu jak i możliwości wykorzystywania w praktyce osobnych instancji Oracle Eloqua w różnych krajach przygotowana jest do wspierania firm na rynkach międzynarodowych
 2. Zakupienie innej wersji Eloqua np. Oracle Eloqua Standard Cloud, na której doświadczony Partner wdrożeniowy Oracle będzie mógł dokonać ustawień systemu pod kątem wymagań stawianych przez klienta.

W razie wystąpienia takiej potrzeby, system marketing automation Eloqua pozwala na budowanie digital marketing competency center i osiągnięcie w średniej perspektywie czasowej zwiększonej spójności, efektywności i szybkości działań marketingowych przy ich dużym dostosowaniu do rynków krajowych czy wręcz poszczególnych segmentów na tych rynkach.

Eloqua – interesujące informacje

Jeżeli zainteresowałeś się materiałem na temat Eloqua zachęcamy do śledzenia naszego bloga, na którym cyklicznie będziemy zamieszczali kolejne informacje, szczegóły, opisy i ciekawostki na temat Oracle Eloqua Marketing Cloud.

Jeżeli jednak potrzebujesz informacji już teraz – skontaktuj się z nami – jesteśmy w stanie odpowiedzieć na każde pytanie dotyczące tego rozwiązania lub o ile już korzystasz z Oracle Eloqua Marketing Cloud pomóc Ci w jego efektywnym wykorzystaniu.