HERO_SOCIAL_linkedin HERO_SOCIAL_facebook HERO_SOCIAL_twitter
marketing automation

Marketing Automation: 5 wskazówek, jak dotrzeć do grupy docelowej

W przypadku firm wykorzystujących content marketing, marketing automation jest nieodłącznym elementem skutecznej strategii marketingowej. Aby przekonać do siebie potencjalnych klientów i aby obecni klienci pozostali zadowoleni, stosowanie samych techniki typu push nie wystarczy. 

Jako wyrafinowani konsumenci jesteśmy uczuleni na tanie chwyty. Zanim w ogóle zorientujemy się jakie mamy potrzeby, już powinniśmy dostać rozwiązanie, aby uniknąć zbędnego marnowania czasu.

Dlatego marketing staje się coraz bardziej wymierny, a marketingowcy segmentują leady, prospektów, klientów i ambasadorów marki, aby dostarczyć im indywidualne rozwiązania. I to jest właśnie to, czego potrzebujemy od marketing automation: narzędzia umożliwiającego zidentyfikowanie każdego klienta oraz dotarcie do niego za pomocą właściwego kanału. Automatyzacja marketingu będzie tak skuteczna, jak Ty sam sobie ją zaprojektujesz, więc przygotowaliśmy dla Ciebie listę 5 wskazówek.

1. Marketing automation jest narzędziem

Automatyzacja marketingu to praktyka marketingowa oparta na technologii. Nadal musisz określić własną strategię.
Oprogramowanie do marketing automation, takie jak Hubspot czy Eloqua, ma szerokie spektrum możliwości: rejestruje zachowania klientów w różnych kanałach marketingowych (witryny, e-maile, media społecznościowe etc), segmentuje grupy, zbiera dane personalne, wysyła spersonalizowane wiadomości, a nawet komunikuje się z innymi inteligentnymi aplikacjami. Zdefiniowanie tych działań, abyś Ty jako firma mógł z nich w jak największym stopniu skorzystać, zależy Tylko i wyłącznie od ciebie. Podobnie jak w przypadku innych form marketingu, najpierw trzeba się porządnie zmóżdżyć. Oprogramowanie ma za zadanie sprawić, że wdrożenie Twojej strategii marketingowej w życie będzie łatwiejsze i bardziej wydajne.

2. Dobra automatyzacja marketingu jest dynamiczna

Powiedzenie “stać w miejscu to jak cofać się” dotyczy również automatyzacji marketingu. Czy skonfigurowałeś filtry? Zdefiniowałeś działania? Zaplanowałeś emaile? Powiązałeś profile w systemie MA z CRM-em? … Wspaniale. Najwyższy czas na ewaluację. Zachowanie i skład grupy docelowej zmienia się w błyskawicznym tempie. Aby być o krok do przodu, ważna jest ciągła ewaluacja i szybkie dostosowanie działań marketingowych. Zawsze miej jedno oko na swoje dane, a drugim obserwuj proces automatyzacji.

3. Automatyzacja to nie to samo, co wygenerowany tekst przez robota

Po prawidłowym skonfigurowaniu oprogramowanie marketing automation może odpowiadać bezpośrednio na potrzeby odbiorcy. To sprawia, że marketing jest bardziej spersonalizowany i jest skierowany do danego profilu lub jednostki. Jeśli zadasz sobie trud, aby zdefiniować segmenty, upewnij się, że mówisz językiem klienta.

4. Marketing Automation, które odnosi sukces jest aktywne i reaktywne

Bądź entuzjastyczy i – przede wszystkim – społecznie poprawny. Dobra obsługa sprawia, że  klienci są zadowoleni, a przy odrobinie zaangażowania, z przyjemnością staną się ambasadorami Twojej marki. Nagradzaj regularnych klientów i natychmiast reaguj na ich potrzeby. Nawet jeśli wyślesz automatyczną wiadomość, każdy (potencjalny) klient lubi czuć się wysłuchany i wzięty pod uwagę.

5. Automatyzacja marketingu to kwestia planowania

Analizuj swoją grupę docelową i sprawdź, kiedy jest najbardziej aktywna. Nie zalewaj jej wiadomościami – wybierz odpowiedni moment.

Oprogramowanie do automatyzacji marketingu umożliwia planowanie wiadomości uzależnionych od zachowania wirtualnego partnera rozmowy. Możesz na przykład włączyć nowego leada do istniejącej kampanii pielęgnacyjnej nawet dwa dni po tym, jak wypełnieni określony formularz. Postaw się na ich miejscu i wykorzystaj funkcję planowania w celu określenia kluczowych momentów decyzyjnych. Dobry marketingowiec zna różnicę między marketingiem a spamem.

Automatyzacja marketingu nie zmienia podstawowych zasad marketingu, a jedynie je uzupełnia. Jedyną nowością jest technologia, a to potrafi zaoszczędzić wiele czasu i pieniędzy. Dzięki wysokiej jakości liście kontaktów, wydajnemu narzędziu do automatyzacji marketingu i właściwym contencie można zajść bardzo daleko. Jedyne, czego potrzebujesz to strategiczny partner i będziesz na dobrej drodze!

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

Kontakt

Wybierz wygodną dla Ciebie formę kontaktu. Jeśli nie chcesz korzystać z formularza, możesz do nas napisać na adres e-mail lub zadzwonić.
Group 1082
info@growinternational.eu
CONTACT_phone icon
+48 22 321 94 55
Icon_calendar
Zaplanuj spotkanie przez kalendarz
(Adam Małachowski — CEO)
Odpowiemy na Twoje zapytanie najszybciej, jak to tylko możliwe. Nie czekaj i już dziś zawalcz o nowy wymiar swojego marketingu!

Pozostańmy w kontakcie

Odezwij się do nas

Group 735 CONTACT_background_rectangle behind blue