HERO_SOCIAL_linkedin HERO_SOCIAL_facebook HERO_SOCIAL_twitter
HubSpot

Co to jest CRM? Podstawowy przewodnik

Zetknąłeś się z pojęciem CRM i chciałbyś wiedzieć, co dokładnie oznacza? Chcesz wiedzieć, co może dla Ciebie zrobić? Zastanawiasz się, czy to rozwiązanie odpowiednie dla Ciebie? W tym artykule zebrałem w pigułce podstawową wiedzę dotyczącą systemów CRM.

Co to jest CRM?

CRM, to skrót od Customer Relationship Managment, czyli zarządzanie relacjami z klientami. CRM to strategia i systemy (platformy CRM, systemy CRM), które pozwalają firmom skutecznie zarządzać interakcjami z klientami.

Oprogramowanie CRM daje możliwość gromadzenia i analizowania danych dotyczących klientów, co pozwala na lepsze zrozumienie ich potrzeb i preferencji. Umożliwia także automatyzację procesów biznesowych, co prowadzi do zwiększenia produktywności i efektywności działania firmy. Dzięki temu CRM może przyczynić się do zwiększenia sprzedaży i rozwoju Twojej firmy. Przykłady systemów CRM to Salesforce, HubSpot, Pipedrive i dziesiątki innych.

Kompleksowy przewodnik po świecie CRM znajdziesz w naszej bazie wiedzy, teraz natomiast wskażę kluczowe aspekty, które pozwolą Ci postawić pierwsze kroki w świecie CRM.

 

Jakie są funkcje CRM? 

Najważniejszą funkcją CRM jest gromadzenie wszystkich danych o klientach w jednym systemie, dzięki czemu można skuteczniej zarządzać procesem sprzedaży.

CRM to źródło historii relacji z potencjalnych klientem. W swojej podstawowej funkcji może służyć na przykład temu, by handlowiec zapisywał notatki po rozmowie czy spotkaniu i dodawał dane, które udało mu się uzyskać, do bazy kontaktów. Dzięki temu, po pierwsze, sam pamięta, jakie zagadnienia podejmował, a po drugie może sprawnie przekazać zadanie innym współpracownikom.

Jednak możliwości współczesnych systemów CRM, takich jak HubSpot, nie kończą się na tym. Obejmują one także:

  • lepsze zarządzanie danymi, w tym zgodami na ich przetwarzanie,
  • automatyzację procesów biznesowych, w tym marketing automation
  • personalizację w kontaktach z klientami,
  • zarządzanie obsługą klienta,
  • analizę danych i tworzenie raportów.

Przykłady? W CRM tworzysz rekordy z danymi kontaktowymi, możesz łatwo podzielić je na odpowiednie segmenty i prowadzić komunikację z wybranymi grupami docelowymi w najlepiej dopasowanej do nich formie. Możesz przydzielać tickety do odpowiednich pracowników obsługi klienta. Stworzyć raport wskazujący, który przedstawiciel zamknął najwięcej transakcji albo która kampania konwertuje najwięcej leadów.

Reports in HubSpot CRM

 

Jakie korzyści daje system CRM?

Wykorzystanie systemu CRM pozwala budować przewagę biznesową w każdym z wymienionych obszarów. Przyjrzyjmy się im po kolei. 

Lepsze zarządzanie kontaktami

Dokładne i aktualne informacje o klientach stanowią klucz do budowania trwałych relacji, efektywnej sprzedaży, skutecznego marketingu oraz doskonałej obsługi klienta. Dlatego skoncentrowanie się na efektywnym gromadzeniu danych klientów i personalizacji obsługi jest niezwykle istotne.

Efektywne gromadzenie danych klientów to pierwszy krok w procesie poprawy zarządzania danymi. Systemy CRM oferują narzędzia, które pozwalają na zbieranie, przechowywanie i analizowanie informacji o klientach w jednym centralnym miejscu. To nie tylko ułatwia dostęp do danych, ale także pomaga w ich utrzymaniu w najwyższej jakości. Koniec z rozproszonymi bazami danych, ręcznym przepisywaniem, zdublowanymi rekordami. Dzięki temu, firma może lepiej rozumieć swoich klientów, ich potrzeby oraz preferencje.

Wykorzystując dane klientów zgromadzone w systemie CRM, można następnie dostarczać swoim klientom spersonalizowane doświadczenia, dostosowywać ofertę i komunikację do indywidualnych potrzeb każdego z nich. To nie tylko podnosi poziom satysfakcji klienta, lecz także zwiększa szanse na lojalność i długotrwałe relacje.

Wreszcie, co niemniej ważne, system CRM pozwala na zarządzanie danymi klientów zgodnie z RODO.

Leads in HubSpot CRM

Automatyzacja procesów biznesowych

W dzisiejszym konkurencyjnym środowisku biznesowym, skuteczność operacyjna jest niezwykle istotna. Dzięki systemowi CRM możesz zoptymalizować i usprawnić wiele operacji, które do tej pory wymagały dużego nakładu czasu i wysiłku. Przy użyciu odpowiednich narzędzi możesz automatyzować procesy związane z obsługą klientów, zarządzaniem danymi czy marketingiem. Tworzenie zautomatyzowanych sekwencji sprzedażowych jest jednym z przykładów takiego działania. To z kolei przekłada się na oszczędność czasu i zasobów, które można przeznaczyć na bardziej strategiczne działania.

GROW_SEKWENCJA ZIMNEGO PROSPEKTINGU

CRM pomaga także w zwiększeniu produktywności zespołu poprzez umożliwienie lepszego zarządzania zadaniami, terminami i informacjami, które mogą być automatycznie przekazywane odpowiednim członkom zespołu. Dzięki centralizacji danych i komunikacji wewnątrz zespołu, każdy pracownik może być bardziej efektywny w swojej pracy. Ponadto, analiza danych dostarczanych przez CRM może pomóc w identyfikowaniu obszarów wymagających ulepszeń i optymalizacji działań.

Poprawa obsługi klienta

Doskonała obsługa klienta nie tylko przyciąga nowych klientów, ale także zachęca istniejących do pozostania lojalnymi. Lepsza komunikacja z klientami to pierwszy krok w kierunku poprawy obsługi klienta. Dzięki zgromadzeniu danych w jednym miejscu pracownicy firmy mają łatwy dostęp do informacji o klientach, ich potrzebach oraz historii interakcji. To pozwala na bardziej spersonalizowaną i efektywną komunikację. Klient czuje się bardziej doceniony i zrozumiany, co przekłada się na budowanie silniejszych relacji.

Dzięki systemowi CRM, firma może monitorować każdą interakcję z klientem, począwszy od pierwszego kontaktu, przez zakupy, aż po obsługę posprzedażową. Odczytanie "cyfrowej mowy ciała" umożliwia zrozumienie, jakie działania są najbardziej skuteczne, a także identyfikację obszarów, które wymagają poprawy. Analiza historii interakcji pomaga dostosować strategię obsługi klienta do indywidualnych potrzeb i preferencji klientów.

Analiza danych 

Podejmowanie decyzji opartych na danych to konieczność w zarządzaniu przedsiębiorstwem. System CRM gromadzi ogromne ilości informacji o klientach, ich zachowaniach, preferencjach i historii interakcji. Dzięki temu, możesz lepiej zrozumieć swoją publiczność i rynkowe trendy. To daje Ci przewagę konkurencyjną i pozwala podejmować bardziej świadome i trafne decyzje biznesowe.

Data in HubSpot CRM

Funkcje analizy i raportowania pozwalają na przetwarzanie zgromadzonych danych w czytelne raporty i analizy. Możesz śledzić wydajność sprzedaży, efektywność działań marketingowych czy obsługę klienta. Dzięki temu, masz pełen obraz sytuacji i możesz reagować na bieżąco. CRM pomaga w identyfikacji obszarów, które wymagają ulepszeń, oraz w określeniu strategii biznesowej. Możesz dostosować ofertę, planować inwestycje czy zoptymalizować procesy w oparciu o faktyczne dane. To pozwala na bardziej efektywne działanie firmy i maksymalizację zysków.

 

Czy moja firma powinna wdrożyć CRM?

Wdrożenie systemu CRM to ważna decyzja biznesowa, która może przynieść wiele korzyści firmie. Istnieje jednak pytanie, kiedy jest odpowiedni moment, aby zacząć rozważać wdrożenie CRM. Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników, ale istnieją pewne sygnały i okoliczności, które wskazują, że nadszedł właściwy moment.

Pierwszym kluczowym czynnikiem jest skomplikowana obsługa klienta i zarządzanie danymi. Jeśli firma zauważa, że gubią się informacje o klientach, trudno jest śledzić historię interakcji lub obsłużyć klienta efektywnie, to jest to sygnał, że CRM może pomóc w usprawnieniu tych procesów. Tutaj wskazuję 5 sygnałów alarmowych, które świadczą o tym, że wdrożenie CRM jest bardzo potrzebne.

Kolejnym czynnikiem jest wzrost firmy. W miarę rozwoju firmy, zarządzanie relacjami z klientami staje się bardziej skomplikowane. CRM może pomóc w skalowaniu działalności, umożliwiając bardziej efektywną obsługę większej liczby klientów.

Dodatkowo, jeśli firma planuje aktywnie działać w obszarze marketingu, automatyzacji procesów, personalizacji obsługi klienta czy analizy danych, to CRM staje się niezbędnym narzędziem do realizacji tych celów.

Warto pomyśleć o wdrożeniu CRM, zanim rozwój firmy spowoduje kłopoty w zarządzaniu relacjami z klientami. Nieefektywne zarządzanie danymi może prowadzić do strat wizerunkowych i finansowych. Systemy CRM są z powodzeniem wykorzystywane nie tylko w dużych, lecz także w małych i średnich przedsiębiorstwach.

Wybierz CRM contact banner

 

Dlaczego warto pomyśleć o wdrożeniu systemu CRM?

CRM jest niezwykle istotnym narzędziem zarządzania relacjami z klientami, które może przynieść wiele korzyści firmie. Dzięki lepszemu zarządzaniu kontaktami, możliwościom automatyzacji procesów biznesowych, poprawie obsługi klienta oraz analizie danych, firma może zwiększyć swoją efektywność i produktywność. System CRM pozwala na budowanie trwałych relacji z klientami, personalizację obsługi oraz podejmowanie świadomych decyzji opartych na danych. Jeśli firma staje przed wyzwaniami związanymi z obsługą klienta, zarządzaniem danymi lub planuje rozwijać swoje działania w obszarze marketingu i analizy danych, wdrożenie systemu CRM może okazać się niezbędne. Warto zastanowić się nad nim, aby zapewnić dalszy rozwój i sukces swojej firmy.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej o możliwościach systemów CRM? Przeczytaj inne wpisy na naszym blogu, aby poznać dostępne rozwiązania. Wzrastaj biznesowo dzięki cyfrowym narzędziom i strategiom!