HERO_SOCIAL_linkedin HERO_SOCIAL_facebook HERO_SOCIAL_twitter
B2B Marketing

Marketing B2B – trzy główne trendy

Świąteczne choinki po mału przestają rozświetlać nasze domy i ulice. Czas więc rzucić trochę światła na marketingowe trendy roku 2017. Nad jakimi sektorami, jako firma, powinieneś skoncentrować swoją uwagę? Co znalazło się w tym roku na liście życzeń Twoich klientów? I jak pozyskać kolejnych potencjalnych partnerów biznesowych? Prezentujemy trzy interesujące pomysły.

Customer experience i klientocentryzm

Żyjemy w epoce klienta. To customer experience (CX) będzie czynnikiem decydującym o wyborze marki w 2017 roku, a nie cena czy nawet sam produkt. Klienci chcą komunikacji skierowanej bezpośrednio do nich, która zaspokaja ich osobiste pragnienia, jak i wymagania. To wpływa na sposób w jaki firma reklamuje, sprzedaje i dostarcza usługi oraz produkty. Często zbyt duży nacisk kładziemy na to, co dostarczamy, zamiast skupić się na tym, jak dostarczamy, bowiem to klient powinien znajdować się w centrum całej komunikacji. Takie podejście nosi nazwę klientocentryzmu. Jaka jest wartość dodana Twoich produktów i usług dla klientów? Dlaczego promujesz akurat to? Gdzie, kiedy i przez jakie kanały klienci woleliby otrzymać tę informację? Odwołuję się to również do rynku B2B, gdzie coraz istotniejszą rolę pełni marketing zorientowany na klienta: konkretna kampania dla pojedynczego klienta. W 2017 roku persony i podróże klienta powinny stanowić fundament Twojego planu marketingowego.

Content, content, content!

Konsumenci są spragnieni wysokiej jakości treści, takich jak user-generated-content (UGC), czyli treści generowanych przez nich samych, które opowiadają autentyczne, wiarygodne i przekonujące historie. Ludzie są zdecydowanie bardziej skłonni kupić produkt po tym, jak przeczytają o nim pochlebny wpis na blogu i wyżej cenią opinie innych klientów, aniżeli reklamę. Niemal równie ważne jak treści są podstawowe informacje: co działa, co nie i jak o tym komunikujesz. Oprzyj swój marketing na analizie oraz na systematycznym generowaniu wysokiej jakości leadów. Trend ten staje się coraz popularniejszy także w środowisku B2B. Video i visual storytelling – od krótkich filmów korporacyjnych przez testimoniale i vlogi po filmy dokumentalne, wirtualną rzeczywistość i streaming na żywo – to wszystko zastępuje mdłe firmowe prezentacje i stanowi cenny parametr oceny wartości Twojej strony. Krótkie wiadomości wideo są także coraz częściej przesyłane na takich kanałach jak LinkedIn.

Marketing B2B contact banner

Silosy znikają ze sceny

Ten trend rozwija się powoli, ale zdecydowanie: z firm znikają wyspy, na których każdy zajmuje się własnymi sprawami. Dzięki rosnącej digitalizacji poszczególne departamenty muszą ze sobą współpracować i dzielić się danymi oraz platformami. Doprowadzenie do tego, by działy sprzedaży, marketingu, IT, HR, obsługi klienta i inne departamenty naprawdę ze sobą współpracowały wymaga jednak wyraźnej wizji i konkretnego planu od kierownictwa – i to tutaj zazwyczaj leży pies pogrzebany. Wskazówki? Niech specjaliści od marketingu uczestniczą w spotkaniach handlowych z klientami, niech sprzedaż i marketing usiądą przy jednym stole i niech wymienią się wszystkimi informacjami na temat swoich klientów. Im będą sobie bliżsi tym lepsze będą wyniki. We współpracy może też pomóc dobrze dobrany system CRM, który połączy firmowe dane (dowiedz się, jak). Skoncentruj wszystko na kliencie, a koło się zamknie.

Tylko trzy trendy? Tak. Ponieważ problem z trendami jest taki, że każdy je ustala i się nimi dzieli, ale tylko kilkoro cokolwiek z nimi robi. Więc niech Twoim noworocznym postanowieniem na rok 2017 będzie: trzymaj się tych trzech pomysłów. A kiedy już będziesz gotowy, zapoznaj się jeszcze z tymi tekstami: